Чому для бізнесу краще створювати власний Telegram-бот? Приклад українського стартапу BAZAR.club

  Від традиційної реклами та SEO-просування до чат-ботів в месенджерах – бізнес використовує всі можливі канали утримання наявних та залучення нових клієнтів. Такі ресурси, як Telegram, Viber, WhatsApp мають недорогий (подекуди навіть безплатний) готовий софт для обслуговування користувачів у спільнотах. Також для оптимізації роботи можна створювати власних ботів. Виникає запитання: що ефективніше – розробити свій продукт чи скористатися вже готовим?

  Розібратися в цій темі PROjectSEO допомогла команда BAZAR.club, яка має чималий досвід роботи з чат-ботами та Телеграм-каналами.  

  Чому в BAZAR.club для просування обрали саме Telegram?

  Для початку з’ясуємо, що являє собою проєкт BAZAR.club. Це віртуальна дошка оголошень, де знайдеться все, що може знадобитись іммігрантам в США. Сайт доступний 4 мовами та складається з 6 великих розділів:

  • Робота;
  • Житло;
  • Каталог послуг;
  • Афіша;
  • Блог;
  • Новини.

  Діяльність BAZAR.club охоплює всі штати та міста США, де проживають іммігранти з країн СНД. Така широка аудиторія потребувала особливого підходу, тому було проведено дослідження різноманітних каналів просування.

  Причини, які переконали нас обрати Telegram в США

  В ході дослідження з’ясувалось, що Telegram зайняв друге місце за кількістю завантажень на території Штатів. Було виявлено й інші причини, які полягали в можливості:

  • вести групи, де користувачі залишають свої оголошення й шукають потрібні послуги;
  • створювати односторонні канали для публікації корисних ресурсів для іммігрантів;
  • писати власних помічників для автоматизації процесу взаємодії з користувачами чи використовувати готових ботів;
  • налаштовувати в каналах навігацію, інтегруватись із сайтом та CRM-системою. 

  Попри те, що вже були популярні Facebook-групи, наприклад, «Робота в Нью-Йорку | Jobs in New York», що налічує 45 100 учасників, переваги месенджера «Телеграм» стали більш вагомими. Адже у соцмережі «Фейсбук» був обмежений функціонал, що не давав очікуваного профіту.

  Які переваги для бізнесу забезпечує готовий бот?

  BAZAR.club прагнули створити багато окремих груп та чатів: для публікації вакансій, пошуку житла, рекламування бізнесів іммігрантів. Крім того, їх потрібно було поділити по містах.

  Будуючи Mind Map (карту зв’язків між каналами) та шлях користувача, прагнули забезпечити максимально зручний та швидкий: 

  • пошук потрібної інформації; 
  • алгоритм публікування оголошень; 
  • спосіб отримання відповідей тощо. 

  Особлива увага приділялась модеруванню чатів, аби підтримувати «здорове» середовище спілкування учасників. Тому було прийнято рішення використовувати автоматизованих помічників, які полегшують перевірку повідомлень. Постали запитання: що пропонують на ринку і чи підходить це під наші запити?  

  У чому переваги готових Telegram-ботів?

  Чат-боти – незамінні помічники в різних аспектах бізнесу: від встановлення комунікації між працівниками до взаємодії з клієнтами. Наприклад, на маркетплейсах їх використовують для збору відгуків, пропозицій, скарг тощо. 

  За допомогою Telegram-ботів можна організувати в месенджері мінімагазин, який стане альтернативою вебсайту. На ринку зараз чимало готових віртуальних помічників, що задовольняють базові потреби в розвитку бізнес-груп, їх підтримці та модерації чатів. Більшість з них доступні безплатно, що є великою перевагою для компаній-початківців.

  Чому ми у BAZAR.club зупинили вибір на розробці власних ботів?

  Кожен бізнес має свої особливості та цілі, тому функціонал готових Telegram-ботів не здатен повністю закрити його потреби. Варто зауважити, що компанії можуть збирати унікальне коло клієнтів, яке не завжди  вдається ефективно обслуговувати готовими ботами. Яскравий тому приклад – сервіс BAZAR.club. 

  Оскільки BAZAR.club працює в різних тематичних напрямах та має багатоцільову аудиторію, Telegram-помічники не задовольняли всі їх потреби. Тому розробка власного бота стала оптимальним рішенням, яке дало змогу налаштувати кожен чат та канал під конкретні запити користувачів.

  Процес створення ботів: короткий гайд від команди розробників проєкту

  BAZAR.club – це україно-американський стартап, який має широку мережу брендованих Telegram-каналів і чатів з різноманітною тематикою. Тому при написанні власного софту наші розробники реалізовували окремий функціонал для кожної зі спільнот.

  Скільки часу займає розробка?

  Розробка віртуального помічника може тривати від кількох днів до кількох тижнів. Наприклад, написання простого бота для відправлення повідомлень займає два-три дні, а більш складного софту для обробки великих об’ємів користувацьких даних – до місяця. 

  На тривалість написання Telegram-бота також впливають фактори:

  • складність завдання, яке бот повинен виконувати;
  • розмір команди розробників та їх досвід;
  • використання сторонніх бібліотек та сервісів для написання. 

  Скільки ботів було створено і які задачі вони виконують?

  BAZAR.club розробили 8 ботів. Наразі використовуємо лише 4 з них, які є найбільш актуальними на даному етапі розвитку стартапу.

  Назва ботуПризначення
  @bazar_main_botБот для подачі оголошень від користувачів та генерування «гарячих» лідів. 
  @BazImageModeratorПомічник на основі штучного інтелекту, який перевіряє зображення у повідомленнях у чатах. Він видаляє та блокує користувачів, що поширюють заборонений контент (фото порнографічного змісту, продаж наркотиків тощо).  
  @Property_Forward_botЧат-бот для парсингу оголошень з розділу «Житло» на сайті BAZAR.club і публікування у відповідному Telegram-каналі.
  @BazarModeratorBotНовий бот, ще не запущений в роботу. Створений, щоб допомагати монетизувати чати: обмежувати підписників за кількістю повідомлень за певний відрізок часу та банити учасників, які порушують правила. 

  Скільки коштує утримання власного софту?

  BAZAR.club користується ботом-модератором картинок @BazImageModerator, який працює на базі сервісу AWS (Amazon Web Service). Вартість складає 1000$ за 1 000 000 фотографій. 

  Щодо інших витрат, також є оплата за сервер, де розміщені віртуальні помічники. Вони не вимагають багато ресурсів, тому вартість – всього 0,4 цента на рік. Та при зростанні кількості ботів знадобиться більше резервів на утримання, а значить – ціна може стати вищою. 

  Яких результатів вдалось досягти за допомогою розробленого командою BAZAR.club Telegram-бота @bazar_main_bot?

  Бот @bazar_main_bot використовується нами найчастіше, адже є головним інструментом для генерації «гарячих» лідів. Завдяки йому ми автоматично збираємо та сегментуємо їх по категоріях. 

  У кожній групі, де підключений помічник, є закріплене повідомлення з кнопкою «Подати оголошення». Коли користувач її натискає, то автоматично переходить в меню бота, де містяться такі категорії: 

  • шукаю роботу; 
  • шукаю працівників; 
  • реклама моїх послуг; 
  • здам/зніму/продам житло;
  • консультація;
  • платне розміщення.

  При заповненні форми користувач залишає необхідні дані: опис оголошення, місто, ім’я, номер телефону. Також бот автоматично зберігає псевдонім користувача, якщо той не прихований. Ці дані передаються до сервера у вигляді карток, сегментуються по категоріях та відправляються до CRM.

  Результати використання чат-бота

  По данним аналітики BAZAR.club за період з листопада 2022-го по січень 2023-го через чат-бот до нашої CRM було додано унікальних лідів (примітка: під “унікальними” слід розуміти ліди, яких ще не було у нашій CRM): по роботі – 250; по бізнесу — 147. Крім того, за ці три місяці опрацьовано 2466 заявок, з яких 708 в категорії «Шукаю роботу» і 1146 – «Здам/зніму/продам житло». 

  Наскільки ефективна розробка власного чат-бота?

  Віртуальні помічники допомагають автоматизувати рутинні задачі. Їх можна інтегрувати в CRM та мінімізувати участь людини в управлінні користувацькими чатами. Все це сприяє економії часу та бюджету, який доцільно вкласти в розвиток компанії. 

  Проте варто пам’ятати, що чат-боти, які є у вільному доступі, не здатні закрити всі ваші бізнес-потреби. Натомість створення помічника з нуля стане правильним рішенням. Написання бота – досить швидкий процес, що не потребує значних витрат. Зате для бізнесу це крок до досягнення бажаних результатів у вигляді 100% отримання лідів. 

  Поділитися:
  04.04.2023
  265

  Дивіться свіжі кейси:

  SEO кейси від НАС!

  Останні пости: