Лендінги вважаються потужними інструментами маркетингу і продажів. Але працюють вони тільки в разі складання грамотної структури. Для підприємців-початківців на деталі використання посадочних сторінок варто звернути особливу увагу. Але і професіонали допускають ряд помилок, які зводять продажу і успішність проекту до фактичного нуля.
Якщо розглянути питання про те, що таке лендінг, то можна дати коротку, але ємну відповідь. Лендінг це – посадкова сторінка, яка закликає користувачів до певної дії, потрібної підприємцю. Тому, такі сторінки зазвичай куди-небудь ведуть. Через що лендінги є фактично професійними сайтами.
Напевно, кожному користувачеві соціальної мережі або сайтів доводилося бачити в кутах різні банерні реклами. Так ось як раз вони і ведуть не на ємний сайт, а спершу на посадкову сторінку – лендінг. Основним цільовим завданням лендінгу є розігрів інтересу відвідувача до товару чи послуги. Зазвичай це бувають сторінки з тематикою розпродажів, акцій та іншою інформацією, що стимулює додаткові продажу в різних сегментах ринку. У базову структуру лендінгу входять наступні компоненти:
Різні анімації і яскраві картинки, а також помітний текст дозволяють ще більше привернути увагу відвідувача і утримати його на сайті. Від ступеня «розігріву» клієнта залежить відсоток того, що він зробить потрібну дію. Як правило, замовить товар або послугу.
Численні дослідження показують, що з роками інтерес людей до таких посадкових сторінок (landing page) тільки зростає. Така динаміка в позитивну сторону спостерігається завдяки наступним очевидним перевагам:
Ще однією перевагою посадкових сторінок (лендінгів) є добровільна передача контактних даних клієнтами. Якщо вони це роблять – значить, зацікавлені в пропозиції і отриманні новин. Отже, формується постійна лояльна аудиторія, працювати з якою буде простіше і приємніше. Крім того, з таких контактів формується база постійних клієнтів для наступних емейл-розсилок.
Незважаючи на величезну кількість переваг, у лендінга є безліч недоліків. При яких їх формування буде марним, а іноді навіть збитковим заняттям:
Також варто пам’ятати, що в ряді випадків блог буде більш ефективний. Наприклад, коли потрібно сформувати репутацію і заслужити первинну довіру потенційної аудиторії.
Після того, як прийшло розуміння того, коли лендінг не актуальний. Тепер варто розглянути зворотний бік медалі для найкращого розуміння ситуацій, коли лендінг найбільш робочий:
Як можна переконатися, лендінги стануть в нагоді не тільки початківцям, але й досвідченим підприємцям, які шукають свої ніші в нових областях.
Після створення лендінгу можна вважати, що перший крок по просуванню продукту або послуги компанії був зроблений. Але важливо пам’ятати про те, що будь-який продукт або послуга, навіть найякісніші, потребують реклами. Рекламувати їх можна по різних каналах: як платних, так і безкоштовних.
PPC реклама, яка дослівно розшифровується як «pay per click». При такому типі реклами оплата відбувається за клік користувача за посиланням. Отже, спостерігається співвідношення: чим більше кліків, тим вища ціна реклами. Ставка тут відсутня, оскільки її відстежують по ключових запитах. В одних випадках вона може бути мінімальною, а при інших ключових запитах колосальною.
В Україні досить велика кількість компаній використовує для своєї роботи саме цю схему. Найбільш популярні з них – Google Ads та Яндекс Директ. Багато фахівців відзначають в роботі даних корпорацій багато спільного, в тому числі і з точки зору маркетингу, наприклад:
При роботі з мережами важливо пам’ятати про те, що вони обидві є комерційними структурами. Отже, часом діє принцип: хто більше заплатив – той і важливіше. Але тут відіграє роль поняття «якості реклами». Іншими словами, рекламні оголошення повинні відповідати ключу, який користувач вводить в адресний рядок. Також реклама зазвичай відповідає географії користувачів. У ряді випадків може зіграти роль навіть пристрій, з якого користувач зайшов в глобальну мережу. Перераховані фактори стосуються і лендінгів. Підсумувати інформацію. можна за допомогою наступних висновків:
Як підсумок можна вивести формулу ідеального оголошення за якістю: ціна рекламодавця за 1 клік + ступінь релевантності лендінгу і оголошення + рівень клікабельності.
Для новачків окрему увагу варто приділити інформації, щодо клікабельності і ціни.
Важливо запам’ятати, що розглянуті структури є комерційними. Через це рейтинг вище у тих оголошень, ціна за клік у яких більша. Наприклад, якщо на перше оголошення клікнуло 60 осіб, на друге 15, але ціна буде рівною, перший варіант буде показуватися в пошуковому запиті рівнем вище. Але якщо підняти ціну за клік на друге оголошення, то їх позиція в пошуку і прибутковість зрівняються. Тому всі формули необхідно аналізувати і прораховувати в сукупності один з одним, а не окремо. Є ще кілька корисних порад з налагодження рекламних кампаній:
Також важливо не соромитися створювати кілька оголошень для різних груп ключів. Експерименти зможуть продемонструвати, які ключові запити найбільш ефективні, а які тільки марно витрачають бюджет.
За статистикою, потенційна аудиторія практично для будь-якого товару або послуги найбільше часу проводить в соціальних мережах. Найбільш популярними на даний момент вважається соціальна мережа Facebook і інші затребувані платформи. Одна з небагатьох мереж, яка майже втратила популярність – соціальна мережа Одноклассники, орієнтована на більш дорослу аудиторію.
Варто розуміти, що у кожної соціальної мережі є свій рекламний майданчик. Основна перевага якого в тому, що він дозволяє досить точно «потрапляти» на цільову аудиторію. В процесі налаштування такої реклами враховуються не тільки географічні дані та інтереси користувачів, а й навіть такі чинники, як групи, в складі яких є людина. Таким чином, можна зробити висновок про те, що можливості рекламних кампаній в соціальних медіа воістину безмежні.
Ще одна перевага соціальних медіа полягає в більшій активності користувачів. Отже, при правильному налаштуванні, результативність і відгуки будуть сильнішими. Деякі дослідження показують, що на рекламу в соціальних мережах користувачі клацають чи не в 9 разів частіше, ніж на контекстний її аналог. Але варто пам’ятати, що не всі соціальні мережі також актуальні в Україні, як і в світі. Тому дані по статистиці можуть значно відрізнятися один від одного. Що стосується України, то тут найпопулярнішою соціальною мережею вважається Facebook.
Згідно з рядом інших досліджень, клікабельність реклами в тому ж Твіттері може досягати 3%. Це – невеликі показники, але навіть вони перевищують рівень клікабельності банерних оголошень на сайтах. До речі, ресурси монетизуються саме за рахунок такого виду реклами.
Як приклад реклами в соціальних медіа варто розглянути майданчик Facebook. Спершу потрібно буде поставити максимальну ставку. В даному випадку працює та ж аукціонна методика ранжування. Основною відмінністю Facebook від тих же Яндекса або Google Ads є 2 системи оплати. Також є можливість заморозки кампанії в разі, якщо щось піде не так. Така функція особливо корисна, якщо людина бачить, що оплата йде, а результату немає. Аналогічним чином працює популярний російський сервіс ВКонтакте.
Розсилка за допомогою пошти – ще один актуальний спосіб взаємодії з цільовою аудиторією. В даному методі все просто – йде збір поштових адрес, куди в подальшому пересилаються цікаві пропозиції і матеріали. Для просування своєї посадкової сторінки теж можна використовувати даний ресурс. Для цього достатньо буде включити посилання на нього в потрібну частину листа.
За допомогою даного методу можна також продемонструвати свою унікальну пропозицію з найбільшою ефективністю. Але тут важливо запам’ятати, що методика розміщення гостьових постів не завжди буває доречною для конкретного продукту або послуги. Але немає заборони на те, щоб додати посилання на посадкову сторінку в профіль або підпис до постів. Такий прийом дозволить, як мінімум, викликати у відвідувачів блогу інтерес. Особливо, якщо він буде зі схожою тематикою, що і рекламовані товари / послуги.
У процесі аналізу інших посадкових сторінок багато хто робить типову помилку. А саме, створюють так звані рейтинги кращих лендінгів. Цього не можна робити, оскільки кожна сторінка адаптована під вирішення найбільш важливих завдань для конкретного товару або послуги. Найдоцільніше для натхнення і досвіду просто знайти схожу або свою нішу і подивитися приклади популярних лендінгів 2022, у яких найменша можливість відмов.
У своїй ніші дана посадкова сторінка вважається однією з найбільш продуктивних. За допомогою грамотно опрацьованого дизайну можна відразу побачити, яка пропозиція представлена для клієнта. Дана перевага нейтралізує недолік нестачі форми кнопки дії. Адже присутня рівноцінна заміна у вигляді номера телефону відвідувача. У даного лендінга спостерігається тільки один єдиний недолік. На різних пристроях він довго завантажується. А чим довше буде йти цей процес, тим вища можливість отримати відмову. Користувачі довго чекати не люблять.
Ще один приклад успішного формування посадкової сторінки. Кожен блок якої налаштований таким чином, щоб дати відвідувачу інформацію про переваги продукту. Кілька блоків розташовуються послідовно, що не викликає у клієнта додаткової плутанини. Причому, на другому блоці сторінки надається відео презентація товару, що дозволяє більш детально ознайомитися з перевагою і принципом роботи. Є додаткові блоки у вигляді питань-відповідей і відгуків. Зручність даного лендінга полягає в тому, що користувач отримує наочну і вичерпну інформацію про продукт. Варто пам’ятати, що даний продукт є специфічним і в Україні мало хто погодився придбати б такий товар. А ось в США він би користувався широким попитом.
Даний лендінг побудований за шаблоном. Чим дає можливість залучити більшу кількість потенційно лояльних клієнтів. Основна перевага таких сторінок в тому, що простота інтерфейсу не дозволяє користувачам плутатися в великій кількості інформації. І прямо направляє їх до цільової дії.
Перевагою даної посадкової сторінки є можливість користувача створити свою власну страву, проявити оригінальність.
Якраз для таких випадків саме лендінги дадуть найбільш потужний вихлоп. Такий же ефект вони дадуть і при записі на онлайн і оффлайн конференції. Особливість таких посадкових сторінок полягає в тому, що на них використовується таймер зворотного відліку. До закінчення терміну якого клієнт зможе записатися на вебінар або курси за більш вигідними цінами. Відчуття терміновості – це, звичайно, маніпуляція. Але в даному випадку її застосування цілком об’єктивне і дає свої плоди.
Варто пам’ятати про те, що більшість сучасних користувачів віддають перевагу простоті в діях. Чим більше дій клієнту доведеться зробити до фінального етапу операції, тим вище шанс отримати відмову.
У формуванні посадкових сторінок можна застосувати принцип взаємовигідного обміну. Наприклад, за контакти дати користувачам щось дійсно варте. У більшості випадків такий хід допомагає окупитися формуванням бази лояльних клієнтів.
Обіцянки можуть зіграти на руку підприємцю. Заходячи на посадкову сторінку і здійснюючи операцію, користувач несе певні ризики. У зв’язку з чим у недовірливих клієнтів можуть бути причини для відмови. Обіцянки і їх виконання допоможуть не тільки знизити ризик виникнення заперечень, а й сформувати позитивну репутацію.
Якщо лендінг створюється з метою залучення уваги відвідувачів до вигідних акцій, варто подбати про їх оновлення. Причому, чим частіше, тим краще. Для розігріву мотивації відвідувачів на особливо цікаві акції можна робити додаткове обмеження за часом.
Для того, щоб знизити ризик заперечень відвідувачів, можна дати їм можливість спершу випробувати товар або послугу перед покупкою. Можна надати безкоштовну консультацію, зразок продукту та інші корисні бонуси. Такий хід показує, що компанії – виробникові нічого приховувати, і вона повністю впевнена в тому, що сама пропонує своїм клієнтам.
Якщо компанії нічого приховувати, можна показати діючих клієнтів. Але робити це потрібно тільки за їх згодою. Наприклад, можна попросити вислати відео відгук про співпрацю або фотографію з доданим резюме. Такий хід підвищить довіру клієнтів, і вони зрозуміють, що відгуки не накручені. Що останнім часом, на жаль, трапляється вкрай рідко.
Якщо у фірми є конкретна адреса, і вона не працює віддалено, можна в лендінг додати блок з докладною картою проїзду і контактними даними. Деякі додають ще й географічні координати для того, щоб до фірми зручно було дістатися тим, хто користується навігатором.
Для додаткової зручності клієнтів можна створити на посадковій сторінці форму зворотного дзвінка. Найбільш просунуті фірми створюють можливість дзвінка прямо з сайту при наявності гарнітури. Це зручно, оскільки телефон може опинитися поза доступною зоною, а питання по товари вирішити потрібно. Також варто зробити якщо не цілодобовий режим роботи контактного центру, то організувати його таким чином, щоб користувачі могли залишити заявку на зворотний дзвінок на наступний робочий день.
Щоб підсумувати об’ємну інформацію, варто виділити найбільш важливі моменти, які допоможуть в оптимізації роботи лендінгу:
Як можна переконатися, лендінги при грамотному підході, можуть принести істотний прибуток за досить короткий проміжок часу.
Головний редактор.
SEO кейси від НАС!