Цифри не брешуть. Тому ми підготували 30 незвичайних фактів про силу соціальних мереж, які можуть допомогти покращити маркетингову стратегію вашого бізнесу.
Почнемо…
Соціальні мережі стали невід’ємною частиною нашого життя. Від Facebook до Instagram, від Twitter до TikTok – всі використовують платформи соціальних мереж, щоб спілкуватися з друзями, ділитися своїми думками, знаходити натхнення та бути в курсі поточних подій.
Ще до недавнього часу соціальні мережі були невеликим шматочком маркетингового пирога, але сьогодні їх неможливо ігнорувати. Адже у сучасному світі ви можете знайти контент у соціальних мережах практично у будь-якій маркетинговій кампанії. І не дивно, що маркетологи використовують ці ресурси для залучення потенційних клієнтів та збільшення продажів.
За час, коли ви читаєте цю статтю, користувачі соціальних мереж поділяться більш ніж 3,2 мільярдами зображень, 8 мільярдів із них переглянуть відео на Facebook, а 65% цих переглядів буде зроблено користувачами мобільних пристроїв — і все це за один день.
Люди в захваті від соціальних мереж. Це не закоханість чи захоплення, а той тип кохання, який не дає їм спати ночами та заважає, коли вони намагаються сконцентруватися. Якщо ви власник бізнесу або маркетолог, який шукає способи підвищити впізнаваність своєї компанії в інтернеті, ось кілька фактів про маркетинг у соціальних мережах, які можуть змінити ваше уявлення про ці платформи та їхній потенціал для охоплення ваших споживачів.
Існує безліч статистичних даних, які допоможуть дізнатися всі подробиці про соціальні мережі, але багато з них, відверто кажучи, нудні. То чому б нам не урізноманітнити трохи ситуацію? Вам потрібно оптимізувати свою стратегію у соціальних мережах, ми ж надаємо цікаві цифри, щоб це сталося. Наша мета – щоб ви легко сприймали, запам’ятовували та застосовували те, що дізналися зі статті. Ось 30 шалених фактів про соціальні мережі, які запалять ваш маркетинговий вогонь.
1. Нам подобається ділитися інформацією про себе та читати про інших. Середній інтернет-користувач має 8,6 облікових записів у соціальних мережах.
2. Кількість користувачів соціальних мереж різко зросла: 72% дорослих використовують хоча б одну соціальну мережу.
3. Молоді люди першими стали користуватись платформами соціальних мереж. Однак, використання Facebook літніми людьми продовжує зростати в останні роки: більше людей у віці 50-64 років використовують Facebook, ніж у віці 18-29 років.
4. Чи потрібні докази того, що людина краще сприймає інформацію візуально? Ось цікавий факт: сьогодні у соціальних мережах щодня публікується понад 3,2 мільярди фотографій та 720 000 годин відео.
5. 59% користувачів WhatsApp та 53% користувачів Facebook у США розміщують контент у своїх акаунтах.
6. Ми проводимо в середньому 145 хвилин на день у соціальних мережах.
7. Станом на третій квартал 2020 року 10 мільйонів брендів розміщують рекламу у Facebook. Це значне збільшення, у порівнянні з 7 мільйонами рекламодавців у першому кварталі попереднього року.
8. І це має сенс, враховуючи, що 73% маркетологів вважають, що їхні маркетингові зусилля у соціальних мережах були «деякою мірою ефективними» або «дуже ефективними» для бізнесу.
9. Сюди входять маркетологи B2B, які поставили рекламу у соціальних мережах на друге місце за успіхом (29%) після платного пошуку (33%) за результатами контент-маркетингу.
10. Витрати на рекламу в соціальних мережах у США у 2020 році склали 40,3 мільярда доларів.
11. Відповідно до звіту звіту Dentsu, викликаного 18-відсотковим зростанням у соціальних мережах, прогнозується, що глобальні витрати на цифрову рекламу зростуть на 10,1% у річному обчисленні.
12. Instagram повідомляє, що 50% користувачів більше цікавляться брендом, коли бачать його рекламу в Instagram.
13. У Instagram понад 200 мільйонів бізнес-акаунтів. Від компаній середнього розміру, таких як британський бренд “Next” (2,3 мільйона передплатників) до великих корпоративних гігантів, таких як “Nike” (211 мільйонів передплатників). Це ідеальна соціальна платформа для підвищення впізнаваності та залучення.
14. У Instagram понад 2 мільярди активних користувачів на місяць.
15. Компанії використовують Instagram Stories або інфлюенсер-маркетинг із приблизно 500 000 активних інфлюенсерів, які є тільки в Instagram.
16. Користувачі проводять у Instagram в середньому 30 хвилин щодня. І для будь-якого бренду таке використання соціальних мереж – мрія маркетолога.
Наприклад, модний бренд “Adore Me” добився відмінних результатів завдяки своїй маркетинговій кампанії в Instagram та Facebook. Контент, яким поділилися впливові особи, мав у два рази більший рейтинг кліків, на 7% вищий коефіцієнт конверсії продажів і на 37% нижчу вартість додаткової покупки, ніж традиційна реклама.
17. На долю YouTube припадає понад 25% всього світового мобільного трафіку за обсягом.
18. Не дивно, що користувачі соціальних мереж завантажують понад 500 годин контенту щохвилини! Це більше контенту, ніж демонструють американські телерадіомережі ABC, CBS та NBC разом узяті, і цього достатньо, щоб ви не відривалися від екрана й саме те, що потрібно маркетологам.
Мало того, навіть популярні світові та українські ресурси новин тепер використовують соціальні мережі (включаючи YouTube), і не дивно, що вони це роблять. Адже таким способом вдається привернути увагу нових користувачів.
19. Щомісяця на YouTube 2 мільярди активних користувачів по всьому світу. Це створює враження, що весь світ знаходиться у YouTube. Впевнені, що ви навіть відвідали YouTube сьогодні.
Такі бренди, як Nectar, використовують рекламу на YouTube, щоб підвищити впізнаваність свого бренду. Після розробки відеооголошення, орієнтованого на ефективність, інтерес до бренду зріс на 382%.
20. У середньому користувачі TikTok у США проводять на сайті 68 хвилин на день; 50 хвилин 15-секундних відеороликів озвучено музичними кліпами. Здебільшого контент обертається навколо флешмобів, танців та комедійних сценок.
21. У TikTok наймолодша база користувачів серед усіх соціальних мереж: 68% користувачів молодше 30 років і 28% молодше 18 років.
22. Це вагома причина, через яку TikTok збільшив річний дохід до 1,9 мільярда доларів у 2020 році. Дивлячись на цю статистику, потенціал маркетингу у соціальних мережах вражає.
23. TikTok – це платформа, серед аудиторії якої переважає молодь. Вона доступна у 154 країнах світу. Дивно, але маркетологи лише зараз почали використовувати її з метою реклами.
Це той ресурс, де варто шукати молодшу, активнішу аудиторію. Саме те, що “Mango” потрібне для реклами свого модного бренду.
Коли іспанському модному бренду “Mango” знадобилося підвищити впізнаваність, вони звернулися до TopView от TikTok — – рекламного інструменту, призначеного для демонстрації ваших відео, як тільки користувачі включають програму.
Оголошення TopView мають тривалість 60 секунд, повноекранні та автоматично відтворюються зі звуком.
З цієї причини маркетологи Mango використовували цей інструмент, щоб продемонструвати міжнародних впливових осіб, одягнених у свій одяг. У їхньому відео використовувалася офіційна музика та заклик до дії, щоб глядачі приєднувалися до спільноти Mango.Результати, що змінюють правила гри:
До першого дня виходу в ефір відеоролики Mango мали рівень залучення 17,1%. Через кілька днів кількість підписників бренду зросла на 1900% з 700 до 14 000 підписників у TikTok. Це і є чудовим статистичним приклад успішного використання соціальних мереж.
24. Компанії у Facebook Messenger обмінюються понад 20 мільярдами повідомлень із споживачами на місяць.
25. Користувачі Facebook витрачають 34 хвилини на день на перевірку своєї стрічки, реагування на повідомлення та відповіді на повідомлення.
26. 49% користувачів Facebook заходять до мережі кілька разів на день.
27. Але це ще не все: 41% американських користувачів соціальних мереж використовують Facebook, щоб ділитися цікавим контентом, а 25% з них лайкають публікації компанії.
28. Не дивно, що на платформі понад 10 мільйонів рекламодавців.
29. З-поміж кліків за оголошеннями, створеними цими рекламодавцями, понад 18% дорослих американців купують.
30. Усі перспективні наслідки для маркетолога, який хоче створювати рекламу для 81% користувачів Facebook з доходом від 60 000 до 70 000 доларів.
Подібні факти із соціальних мереж визначають рішення digital-маркетолога при виборі платформи.
Луїджі Сгеррі, засновник і генеральний директор “My English School”, потребував ефективного способу залучення потенційних клієнтів для 33 філій “My English School” по всій Італії. Мало того, йому потрібно було перетворити ці ліди на конверсії. Основна мета: знайти людей, зацікавлених у вивченні англійської мови та готових записатися.
Сгеррі вирішив використовувати Facebook через здатність платформи орієнтуватися на широке, але релевантне коло потенційних клієнтів, заохочувати дії та спрямовувати потенційних клієнтів протягом усього шляху клієнта. Стратегія включала три кампанії, орієнтовані на різні аудиторії, і білінг ThruPlay. Ролики для мобільних пристроїв були націлені на людей у радіусі 10 км від будь-якої філії. Оголошення для лідів орієнтовані на мандрівників, професіоналів у сфері туризму та людей, які цікавляться подорожами. Оголошення-конверсії орієнтовані на підлітків, а також на людей віком 55-65 років, які цікавляться мовами. Біллінг ThruPlay гарантував, що вони платять лише за відео, переглянуті до кінця. Результат протягом місяця:
Стратегія “My English School” принесла їм 4000 якісних потенційних клієнтів протягом місяця, вона коштувала щонайменше вдвічі дешевше, ніж у кампаніях попередніх років. Це вдвічі більше лідів, ніж минулого року, на 58% дешевше, що є найкращим показником за всю історію компанії.
Соціальні мережі постійно змінюються, але є критично важливими для вашої стратегії цифрового маркетингу. Тому ми й представили вашій увазі факти у цифрах про соціальні мережі, а також деякі з успішних методів, які були використані маркетологами великих світових компаній.
Однак для створення успішного плану цифрового маркетингу потрібно набагато більше. Наприклад, вам може знадобитися зрозуміти сильні та слабкі сторони кожної платформи або найкращі підходи до її використання. Недостатньо просто з’явитися. Ви повинні розуміти правила гри та знати, як піднятися над конкурентами.
Ці 30 фактів про соціальні мережі — просто відправна точка. Що ви робитимете з цією інформацією, повністю залежить від вас. Але пам’ятайте, що соціальні мережі у 21 столітті – це один із найважливіших каналів залучення потенційних клієнтів. Його просто не можна ігнорувати.
Головний редактор.
SEO кейси від НАС!