Що таке бенчмаркетинг?

  benchmarketing

  Якщо сказати зрозумілою мовою, то бенчмаркетинг – це процес порівняння певної фірми з конкурентами в ніші. Причому в даному методі порівнюється все, починаючи від побудови сайтів і закінчуючи пошуком тих фішок, які роблять роботу конкурентів краще, ніж клієнта маркетолога, який замовив послугу. Особливістю даного виду дослідження є його фактична безперервність. Оскільки більшості підприємців важливо знати, чому справи у них йдуть не так добре, як у конкурентів. Причому одного результату не буває. Як правило, відповіді обчислюються десятками або навіть тисячами. Залежно від ніші, рівня конкурентів і т.д.

  Зміст:

  Різновиди і цілі бенчмаркетинга

  До основних цілей бенчмаркетинга відносять:

  • з’ясування слабких сторін клієнта в порівнянні з конкурентами і їх ефективне усунення;
  • розробка і зміна моделі поведінки на своєму ринку.

  Якщо проаналізувати цілі бенчмаркетинга, то можна логічним шляхом вивести наступні основні різновиди даного напрямку:

  • функціональний;
  • внутрішній;
  • конкурентний;
  • процесуальний;
  • стратегічний.

  цілі бенчмаркетинга

  Всі перераховані види бенчмаркетинга зведені до декількох основних цілей. А саме, пошуку лідерів в ніші клієнта, виявленні їх сильних сторін, а також усунення помилок в моделі бізнесу клієнта. Інакше кажучи, за допомогою бенчмаркетинга можна перейти від постійного аналізу до безпосередніх дій, знаючи що і де виправляти. Варто відзначити, що бенчмаркетинг застосовується як для аналізу онлайн бізнесу в цілому, так і для перегляду окремих каналів зв’язку, наприклад, пошти, соціальних мереж.

  Для того, щоб краще розуміти специфіку кожного виду бенчмаркетинга слід докладніше розібрати кожен з перелічених.

  Внутрішній тип бенчмаркетинга

  За допомогою даного методу можна порівняти процеси в межах організації клієнта, або філій та інших бізнес-одиниць. У ролі об’єктів, як правило, виступають різні однотипні послуги, продукти. З огляду на легкість збору даних цей метод досить популярний. Такий метод, логічно припустити, популярний серед мережевих підприємств, що мають велике число філій. Можна зіставити результати роботи одного з іншим і виявити найбільш результативний. Але зважаючи на наявність ряду обмежень в аналізі, результати можуть виявитися вельми упередженими. Підводячи підсумок можна сказати, що основним завданням такого виду бенчмаркетинга є аналіз внутрішніх процесів фірми клієнта. Це дає можливість обміну досвідом усередині великих мережевих компаній.

  Отримання вигоди, враховуючи обмін досвідом

  Підприємцям ясно, що вигод в результаті обміну досвідом усередині компанії величезна кількість. Отримані досвід та знання в одній філії можуть в рази підвищити результативність роботи в декількох інших. Таким чином, отримані досвід і навички використовуються відразу у всій організації, підвищуючи її ефективність в цілому. А не окремими шматками, псуючи репутацію серед клієнтів різних частин країни або міст.

  Вид конкурентного бенчмаркінгу

  вид конкурентного бенчмаркінгу

  В даному варіанті вже йде аналіз конкурентів клієнта і ніші. також проводиться зіставлення позицій клієнта з конкурентами. За допомогою цінної отриманої інформації можна повернути гру на ринку в свою користь за короткий час. Труднощі такого виду часто полягають в тому, що неможливо часом добути всю конструктивну інформацію так легко, як хотілося б.

  Варіант функціонального бенчмаркетинга

  Якщо говорити простою мовою, то даний вид аналізу передбачає порівняння позначеного функціоналу двох або більше фірм, що займаються реалізацією одних товарів або знаходяться в суміжних нішах. Якщо фірма надалі планує вводити будь-які інновації, то даний вид бенчмаркетинга безумовно буде в пріоритеті. З його допомогою можна буде знайти оптимальне рішення для конкретної ситуації. За допомогою мозкового штурму нерідко приходять нестандартні ідеї, які висувають фірму клієнта вперед навіть серед усталених лідерів.

  Основною метою такого виду аналізу є пошук і застосування раніше перевірених методики, а також подальший їх розвиток і вдосконалення за власними потребами і ситуації.

  Інформаційний обмін відбувається прямо, тобто, інакше кажучи, фірми, які не є між собою конкурентами менше діляться один з одним даними, ніж прямі конкуренти. Можливо, виникнуть труднощі в разі необхідності отримання конфіденційної інформації. Але в даному випадку підписується внутрішній договір про формальне нерозголошення.

  Бенчмаркетинг в ніші бізнес-процесів

  бенчмаркетинг в ніші бізнес-процесів

  Основним завданням даного виду бенчмаркетинга є порівняння і записи процесів, які відбуваються всередині організації клієнта. Причому, як кількісно, ​​так і якісно. В даному варіанті бенчмаркетинга традиційно присутній дві основні задачі, це:

  • пошук і виявлення цільових показників;
  • пошук еталонних показників.

  За допомогою кількісного бенчмаркетинга можна простежити ряд виробничих процесів і оцінити грамотним чином їх загальну ефективність. Після отримання даних їх можна оцінити з різних точок зору. За допомогою даного методу виявляється безліч недоліків компанії, які слід усунути якомога швидше. В ідеалі, в компанії не повинно спостерігатися тих процесів, без яких можна легко обійтися, але які заважають подальшому розвитку.

  Вид стратегічного бенчмаркетинга

  Основним завданням даного виду бенчмаркетинга є розробка і впровадження власної стратегії всередині компанії. Він може стати в нагоді, наприклад, коли компанія виходить на новий для себе ринок або нішу. Надання інформації відбувається шляхом прямого обміну нею через партнерів. Щоб досягти більшого успіху, рекомендується періодично оновлювати результати стратегічного бенчмаркетинга для поновлення даних.

  Основні етапи бенчмаркетинга

  За допомогою бенчмаркетинга можна домогтися істотних результатів, завдяки порівняльному аналізу послуг і продуктів схожих компаній і аналітиці лідерів ніші. Сам процес досить непростий, тому найлегше в ньому розібратися, вивчивши послідовні кроки маркетологів. До основних етапів майже будь-якого виду бенчмаркетинга відносяться:

  • Етап вибору об’єктів для порівняльного аналізу. Тут проводиться аналітика власної компанії клієнта. Це важливо, оскільки знання своїх сильних і слабких сторін допомагає краще зрозуміти конкурентів. Саме на даному етапі визначаються зони, які потребують подальшого опрацювання;
  • Одним з ключів до успішної роботи є грамотне планування всіх етапів маркетингової стратегії з можливими змінами;
  • Забезпечення підтримки компанії. Незважаючи на користь бенчмаркетинга, він же для багатьох керівників залишається і головною проблемою. Справа в тому, що такий захід нерідко відволікає від управлінських процесів і вирішення важливих завдань всередині підприємства. Внутрішні конфлікти завадять отриманню точних даних, тому для роботи залучаються тільки досвідчені фахівці, що йдуть на діалоги;
  • Пошук еталонного показника. На даному етапі відбувається пошук одного або декількох колег, яких можна буде використовувати для подальшого діалогу та обміну досвідом;
  • На наступному кроці проводиться послідовний порівняльний аналіз партнерів між собою. Знадобиться виявлення всіх проблем, які є всередині компанії, навіть найнеприємніших і їх усунення;
  • На останньому етапі відбувається планування та впровадження в структуру компанії заходів, які сприяють поліпшенню ситуації для клієнта. Після впровадження кращих, на думку підприємця, заходів проводиться порівняльна діагностика стану до аналізу і після.

  Виходячи з перерахованих кроків можна зробити висновок про те, що бенчмаркетинг – це основний управлінський інструмент. За допомогою якого досягається мета і усуваються прогалини в продуктивності компанії.

  Приклад бенчмаркетинга на базі онлайн простору

  бенчмаркетинг на базі онлайн простору

  Один із прикладів, де важливі показники еталону – пошукова оптимізація. Наприклад, часто буває таке, що власники сайтів натикаються в мережі на кращі аналоги, ніж їх дітище за всіма критеріями, хоча ніша одна і та ж. Якщо у підприємця з’явилася мета в виправленні ситуації, необхідно спочатку з’ясувати причини такого стану речей.

  Інший життєвий приклад полягає в ситуації, коли на сайті відбувається просадка позицій за деякими цільовими запитами. А конкуренти за тими ж критеріями швидше потрапляють в ТОП видачі. І в даному випадку тестові аналізи швидше допоможуть знайти і усунути причину такого збою в системах.

  Кількість одержуваного трафіку – дуже важливий показник, який допомагає встановити потрібний еталон. Але також важлива кількість реального трафіку, оскільки саме він визначає в майбутньому швидкість органічного зростання. За критеріями порівняння можна виділити наступні основні моменти:

  • вікові показники домену;
  • семантичне ядро ​​і його структура;
  • кількість загального трафіку сайту;
  • відсоток видимості сервера в пошуковій видачі;
  • рівень впровадження оптимізації на сторінках;
  • показники маси посилань;
  • показник чистоти вихідного коду.

  При наявності слабких місць на сайті створення еталонних показників дуже важливо. З його допомогою можна згенерувати і впровадити необхідні зміни всередині ресурсу. Успішність чи провал заходу визначається за нетривалий час шляхом проведення ряду вузькопрофільних тестових операцій.

  Бенчмаркетинг нового покоління дозволяє проводити подібні порівняльні аналізи на регіональному або навіть міжнародному рівні. Але основним його завданням є пряме порівняння фірми клієнта з конкурентами в ніші. Це є найбільш вигідним рішенням у разі малого і середнього бізнесу. Але підводний камінь криється в тому, що в більшості випадків партнери повинні дати згоду на проведення таких досліджень, проводити їх таємно – нелегке і небезпечне завдання.

  За допомогою порівняльного аналізу сайту клієнта можна визначити перспективу і вектор подальшого розвитку і зростання, не боячись виявитися спочатку гіршим.

  Поділитися:
  25.02.2020
  303

  Дивіться свіжі кейси:

  SEO кейси від НАС!

  Останні пости: