Що таке маркетплейси і як вони працюють?

    Что такое маркетплейсы

    Деякі недосвідчені користувачі плутають такі поняття, як «маркетплейс», «інтернет-магазин» та інші схожі. І не мають уявлення про те, чим і як живуть ці майданчики, основні засади роботи та інші нюанси. Адже це важливо знати перед тим, як відкривати свою справу. Особливо на віддаленій основі.

    Просто про складне: Що таке маркетплейс

    Під поняттям маркетплейс розуміється величезний торговий майданчик, де збираються продавці та покупці однієї чи суміжних ніш для взаємодії один з одним. Після того як продавці розмістять на маркетплейсах свої товари, покупці зможуть вибрати за критеріями найкращі для них. Водночас самі майданчики-маркетплейси нічого, власне, не продають. У них зовсім інше призначення, а саме:

    • вони допомагають забезпечити просування необхідних товарів та послуг;
    • допомагають новачкам у сфері продажу та досвідченим отримувати трафік із потрібних джерел;
    • допомагають забезпечити зручний пошук товарів для відвідувачів з різних сайтів та пристроїв;
    • використання маркетплейсів значно збільшує продажі.

    Найвідомішими маркетплейсами в Україні є такі торгові майданчики, як PROM, ROZETKA, HotLine тощо.

    Схема роботи маркетплейсів

    Схема роботи маркетплейсів

    Варто зазначити, що кожен майданчик має свої нюанси. Проте загальна сутність роботи залишається майже однаковою:

    • спочатку продавець проходить процедуру реєстрації на маркетплейсі;
    • у своєму особистому кабінеті оформляє картки товару. Опис та фото особисті;
    • далі привозить товар та розміщує на зручному для нього майданчику;
    • покупець заходить на майданчик і робить вибір товару за критеріями, що його цікавлять;
    • після узгодження деталей товар вирушає до покупця;
    • після відправлення або отримання маркетплейс переказує кошти продавцю, які раніше були заброньовані на рахунку покупця.

    Важливо, що деякі маркетплейси мають гнучку систему оформлення та оплати товару. Можна також вибрати спосіб доставки, починаючи від звичайного отримання та закінчуючи преміум та терміновими посилками.

    Відмінності маркетплейсів від магазинів

    маркетплейси

    Основна відмінність магазинів полягає в тому, що вони є здебільшого власним, окремим бізнесом. Вони розвиваються за своїм напрямом та ідеями. А також самостійно, без посередників, співпрацюють із великими брендами, якщо є така можливість та бажання.

    Торгові майданчики не орієнтовані на конкретні компанії чи сегменти ринку. Там розміщуються найрізноманітніші товари. Водночас розміщують як магазини-початківці, так і продавці-одиночки. Майданчик допомагає просувати товар і зробити продаж успішнішим без найму штату співробітників. Або, в окремих випадках, дає старт своїй справі, допомагає новачкові освоїтися на ринку продажу товарів.

    Для стабільної роботи цієї системи взаємодії між покупцем та продавцем існує певний набір правил, встановлених індивідуально кожним маркетплейсом. Ці правила мають виконувати як покупці, так і продавці. Для покупців вони лояльніші. Проте нещодавно майданчики почали запроваджувати комісії за оплату певними способами.

    Відмінності маркетплейсу від агрегатора

    Нерідко майданчики маркетплейс плутають із агрегаторами. З одного боку, подібність є і полягає вона у розміщенні великої кількості різноманітних товарів на обох майданчиках. Проте фізично агрегаторів не існує. Їхня основна функція – збір інформації на єдиному майданчику. Маркетплейси продають товари, будучи безпосереднім майданчиком для торгівлі, посередником. Деякі агрегатори, наприклад, ROZETKA, зі зростанням кількості покупців та популярності переросли у маркетплейси. І це явище є нормальним для онлайн ринку.

    Відповідно, у багатьох виникає питання про те, на чому ж живуть маркетплейси, якщо самі, по суті, нічого не продають. Є кілька шляхів розвитку та виживання для таких майданчиків:

    1. Маркетплейси можуть виживати на відсоток із продажу. Кожна категорія на таких майданчиках дорівнює певному відсотку з продажу. Тим самим майданчик встановлює розмір своєї винагороди за послуги посередника самостійно. Вона може виражатися як у відсотках з продажу певної категорії, так і у фіксованій сумі за певний період.
    2. Іноді маркетплейси запускають хитрі акції та пропозиції, за участь у яких обом сторонам співробітництва доведеться заплатити фіксовану суму. Зазвичай вона невелика, але з урахуванням великої кількості учасників вигода від такого проекту є величезною для обох сторін.
    3. Також такі майданчики можуть спокійно отримувати прибуток із оплати вартості ліда. Деякі майданчики розробили схему, коли клієнт створює дуже вигідну заявку на замовлення для магазинів. Однак, для того, щоб відгукнутися на неї, продавцю доведеться заплатити зазначену суму посереднику. Звичайно, існує ще безліч різних способів виживання маркетплейсів. Однак ці варіанти вважаються найбільш універсальними.

    Переваги та недоліки для продавців

    Як і у більшості сервісів, у маркетплейсів є як переваги, так і недоліки.

    Основні переваги

    1. Вони дають можливість розпочати свою справу без вкладень. Щоправда, у деяких випадках знадобиться реєстрація ТОВ чи ФОП для співробітництва. Але деякі майданчики працюють і із фізичними особами. Можна продавати свої товари онлайн, не маючи власного магазину. Це чудова ідея для тих, хто займається творчістю чи рукоділлям, а також готує щось на замовлення.
    2. Такі майданчики допомагають економити час та гроші на запуск проекту. Вигода виходить у 80-90%, оскільки немає необхідності витрачати кошти на запуск сайту та СЕО просування.
    3. Немає потреби возитися з орендою приміщення під склад. Деякі індивідуальні та фізособи примудряються торгувати, маючи склад у власній квартирі. Поступово збільшуючи при цьому обороти.
    4. Впливає на якість продажів той факт, що маркетплейси постійно перебувають у ТОП пошукових видач Google. У той час як звичайним магазинам знадобиться великий термін для того, щоб потрапити хоча б у ТОП 10. Відповідно, часу на розкручування знадобиться ще менше.
    5. Такі майданчики допоможуть швидше розкрутити свій бренд, зробити його більш впізнаваним. Частково завдяки грамотному SEO позиціонуванню, а частково завдяки особистій активності продавця. Від якої також залежить кількість продажів.
    6. Після реєстрації особистого кабінету користувачам доступна аналітика товарів та ситуації з продажами за категоріями. Таким чином, можна вибудувати грамотну стратегію продажів і не платити за додаткові опції аналітики на інших ресурсах.
    7. Також сервіс надає можливість зі зростанням виходити на міжнародні ринки торгівлі, наприклад Amazon. Головне – прочитати правила та не нарватися на виняток. А вони можуть бути з огляду на ринкові та політичні відносини.

    Недоліки співпраці з маркетплейсами

    Незважаючи на таку вагому кількість переваг, даний метод продажу приховує у собі й досить вагомі недоліки:

    1. На таких майданчиках зазвичай величезна конкуренція серед продавців. Нерідко новачкам, щоб виділитися, доводиться знижувати ціни, щоб бути помітними серед досвідченіших суперників. Однак якщо є креатив, можна придумати й інші плани просування, роблячи себе таким, що запам’ятовується у власній ніші.
    2. Багато продавців скаржаться, що без вкладень зовсім продавати товари стане ще важче. Проте, якщо розкрутитись на майданчику, можна потім робити націнку більше і грати з різницею. Роблячи продажі у такий спосіб вигіднішими для себе навіть з урахуванням вкладень у просування.
    3. Для довгострокового співробітництва доведеться відповідати вимогам маркетплейсів. Які можуть торкатися навіть упаковки товарів та ціни на певні категорії. Що не завжди буває вигідно та взагалі можливо. У випадку недотримання правил багато маркетплейсів в односторонньому порядку блокують обліковий запис і відновити його буває дуже важко.
    4. Комісія за надання послуги посередника. На різних маркетплейсах свої правила, умови та комісія. Найчастіше вона залежить від категорії товарів.

    Ще одним вагомим нюансом є той факт, що маркетплейс має право в односторонньому порядку змінювати умови співпраці. При цьому продавець дізнається про це за фактом, коли йому виноситься попередження. Тому досвідчені селери рекомендують періодично перевіряти умови співпраці, наприклад, раз на 7 днів. Щоб уникати виникнення незручних ситуацій.

    Кому саме рекомендується продавати через маркетплейси

    продавати через маркетплейси

    Для того щоб розпочати успішну співпрацю з маркетплейсами, важливо проаналізувати себе на відповідність плюсам та мінусам. А також перевірити, чи стартові характеристики продавця відповідають наступним умовам:

    • спершу важливо зрозуміти, чи підходить продавець під умови маркетплейсу. Чи відповідає у нього форма співпраці, чи зареєстрована вона як юридична особа чи планує продавати як фіз. особа;
    • далі важливо зрозуміти, чи висока конкуренція у ніші по товарах. Також важливо оцінити наявність брендових конкурентів, що може ускладнити роботу;
    • важливо провести аналіз витрат та прибутку. Потрібно прорахувати, чи буде вигода із закупівлі реклами та просування. Адже не завжди ціль виправдовує засоби, а якщо у ніші ще й величезна конкуренція, тобто ризик піти в глибокий мінус ще на ранніх етапах початку торгівлі;
    • важливо проаналізувати попит та собівартість товару. Якщо різниця в показниках невелика, тоді вигоди від торгівлі не буде.

    Також важливо проаналізувати якість своєї продукції перед продажем. Жодне просування не допоможе, якщо продавець не стежить за своєю репутацією.

    Є й така категорія продавців, для котрих розміщення на маркетплейсах є невигідним. Наприклад, якщо продавець продає товари вузького профілю, він може просто загубитися серед більш затребуваних ніш. Також не варто продавати на подібних майданчиках товари із малим терміном придатності.

    Важливо не забувати, що товари преміум класу заслуговують на окрему увагу. У ніші мас макета люди шукають те, що є доступним за ціною для більшості.

    Як розміститися на маркетплейсах

    Щоб розміститися на будь-якому маркетплейсі, необхідно зробити послідовно наступний алгоритм дій:

    • спочатку потрібно зареєструватися на маркетплейсі, який вас зацікавив, створивши особистий кабінет;
    • далі ввести особисті дані, форму ТОВ або ФОП, а також адресу разом із ПІБ;
    • потім майданчик попросить внести реєстраційні дані, а також низку супровідних документів;
    • далі знадобиться підписати договір із маркетплейсом;
    • після цього потрібно заповнити картки товарів, вказавши опис і додавши реальні фотографії.

    Після того, як сервіс схвалить обліковий запис, можна починати повноцінну роботу та отримувати прибуток.

    Поділитися:
    17.11.2021
    371

    Дивіться свіжі кейси:

    SEO кейси від НАС!

    Останні пости: