SWOT аналіз онлайн-бізнесу

    SWOT аналіз онлайн-бізнесу

    Будь-який бізнес періодично потребує адаптації до мінливих ринкових умов. Однак перед внесенням будь-яких змін важливим є аналіз наслідків, а також сильних і слабких сторін ідеї. Більшість підприємців помилково не приділяють належної уваги аналізу свого бізнесу. У них склалася стереотипна думка про те, що для аналізу потрібно витратити велику кількість ресурсів, в тому числі грошей. Але це твердження не завжди вірне.

    З таким завданням при мінімальних вкладеннях допоможе впоратися такий інструмент, як SWOT аналіз. Витрачений час окупиться важливими даними, які можна буде використовувати для розвитку на найближчі кілька років.

    Що таке SWOT аналіз бізнесу?

    SWOT аналіз

    Даний вид аналізу вважається одним з найбільш популярних, результативних і найменш витратних видів аналітики будь-якого типу бізнесу. Він надає допомогу у виявленні зовнішніх і внутрішніх факторів, які прямим або непрямим чином впливають на успішність всієї компанії. В SWOT аналізі бізнесу є 4 основні чинники, за допомогою яких оцінюється ефективність кампанії:

    • сильні, конкурентні переваги компанії;
    • слабкі сторони проекту;
    • можливості і зовнішні чинники, які можна використовувати для розвитку підприємства в майбутньому;
    • загрози, які можуть перешкодити розвитку компанії в найближчі кілька років.

    Виходить, що абревіатура SWOT розшифровується з англійської як: S – strength, W – weakness, O – opportunities, T – threats. Як приклади сильних сторін можна привести такі якості, як низький показник собівартості, лояльність аудиторії, якість реклами і розсилок. А до погрозів відносяться такі показники, як поява великих конкурентів, зменшення загального розміру обраної ніші, перешкоди з боку держави.

    Кому вигідне проведення SWOT аналізу?

    SWOT аналіз підприємства

    Унікальність даного виду послуги в тому, що вона стане в нагоді власникам бізнесу будь-яких ніш і розмірів. За допомогою своєчасно проведеного SWOT аналізу багато стартапів стали успішними за короткий термін і уникли можливих помилок в стратегії розвитку.

    Фахівці радять чинним компаніям проводити SWOT аналіз не рідше разу на рік. Причому не варто про нього забувати навіть при хорошому положенні справ, яке може змінитися в лічені секунди. І якщо таке станеться, SWOT аналіз допоможе швидше зрозуміти причини і вийти з кризової ситуації з найменшими втратами. Крім того, за допомогою SWOT аналізу можна скласти грамотну стратегію, підлаштовуючись під наявні ринкові умови ніші.

    Після проведення якісного SWOT аналізу, його дані можна застосовувати в маркетингових цілях в найближчі 6 місяців. Максимальний термін дії та актуальності даних становить 1 рік. Знання слабких сторін дозволяє підприємствам своєчасно усувати їх, стаючи з кожним роком все краще.

    Які переваги SWOT аналізу?

    переваги SWOT

    Популярність такої процедури зростає з кожним роком серед власників всіх видів бізнесів. У такого феномена є ряд вагомих аргументів:

    1. Даний метод аналізу вважається універсальним. З його допомогою можна проаналізувати не тільки підприємства в онлайн і оффлайн середовищі, а й дати оцінку ефективності роботи відділів великих компаній. Розмір бізнесу, а також ніша значення не мають.
    2. Завдяки простоті процедури її може провести як сам керівник, так і безпосередньо менеджер або начальник будь-якого відділу. В даному аналізі немає необхідності здійснювати складні процедури обчислення і розрахунків. Для проведення важлива поінформованість про поточний стан справ, як в самій компанії, так і на ринку, на якому вона представляє свої послуги або товари.
    3. Завдяки комплексному підходу враховуються як внутрішні, так і зовнішні чинники, які можуть вплинути на діяльність компанії. Завдяки цьому можна побачити не тільки одну сторону ситуації, а реалістичну картину речей на конкретний момент часу.

    Незважаючи на таку популярність і значну кількість позитивних сторін, навіть у SWOT аналізу є зворотна сторона медалі.

    Недоліки процедури SWOT аналізу бізнесу

    Недоліків у цього методу трохи менше, ніж позитивних сторін. Але їх теж варто розглянути для повноти картини:

    1. До першого недоліку фахівці часто відносять відсутність чітких показників і даних, які необхідно враховувати. Тому дуже часто доводиться покладатися на суб’єктивні оцінки фахівців, призначених відповідальними за проведення заходу.
    2. Відсутність періодичної можливості оцінки результатів в кількісних показниках. Завдяки такому методу можна сформувати загальне уявлення про компанію, і її позиції на ринку. Однак немає інструментів для оцінки та зіставлення впливу різних чинників.

    Незважаючи на наявність недоліків, SWOT аналіз часто застосовується на початкових стадіях стартапів, а також для розуміння стану речей молодими підприємцями малого та середнього бізнесу.

    Поради щодо використання SWOT аналізу

    Перед тим, як приступати до проведення аналізу, важливо спочатку визначити чіткі цілі організації. Це важливо для більш ефективної оцінки впливу факторів і місця компанії в ніші. В процесі проведення аналізу важливо грамотно розставити пріоритети і враховувати вплив найбільш важливих факторів. У маркетологів існує 5 негласних правил з проведення якісного SWOT аналізу бізнесу компанії. Завдяки їм результати вийдуть більш достовірними і об’єктивними:

    1. Для отримання найбільш об’єктивних результатів важливо оцінювати не тільки загальні показники, але і по кожному продукту, сегменту ринку і іншим окремим деталям картини.
    2. Не варто плутати можливості з перевагами, а також недоліки з погрозами. Недоліки та переваги відносяться до внутрішніх чинників будь-якого підприємства. Кожен підприємець в силах їх тримати під своїм контролем. Загрози з можливостями – це зовнішні фактори, які мало піддаються контролю підприємця.
    3. У процесі аналізу важливо оцінювати позицію не тільки з точки зору підприємця, а й очима потенційного клієнта. Ефективними інструментами в даному підході є інтерв’ю або анкетування своєї цільової аудиторії і постійних клієнтів.
    4. В SWOT аналізі важливе використання якомога більше точних формулювань. Розмитості можуть спотворити реальну картину аж до дзеркально протилежного стану справ від реального положення.
    5. Для кожного фактора ризиків і недоліків важливо знайти індивідуальні способи усунення. А для можливостей і переваг важливо знайти шляхи використання і посилення позитивних факторів.

    Всі дані, які беруть участь в аналізі та мають значення для компанії, важливо записувати в спеціальну матрицю рішень.

    Етап підготовки

    підготовка SWOT

    Перед тим, як проводити SWOT аналіз, важливо вивчити ринок і нішу, на якій базується компанія. Особливу увагу варто приділити цільовій аудиторії, її проблемам. І своїм бізнесом запропонувати вирішення наболілої проблеми. Важливо подбати про клієнта, а не просто бігати за прибутком і намагатися продати товар або послугу. Саме ці чинники є ключовими в побудові грамотних відносин з клієнтом будь-якого сегменту.

    Також важливо виділити своїх конкурентів і проаналізувати їхню позицію для клієнта. Конкуренти можуть допомогти виділити свої сильні сторони і створити вигідні відмінності, завдяки яким прийде потрібна цільова аудиторія.

    Проведення SWOT аналізу: покрокова інструкція

    Проведение SWOT анализа

    Для того, щоб отримати максимально достовірні результати, фахівці виробили особливий алгоритм проведення заходу. За допомогою чітко спланованих дій можна сконцентруватися на головному і виділити основні моменти, які необхідно враховувати і виправляти в поточному стані справ. Перед проведенням робіт можна скласти список найбільш важливих питань.

    Крок 1. Питання для проведення аналізу

    Виявити сильні сторони підприємства допоможуть такі питання, як:

    • наявність ресурсів зараз;
    • унікальність пропозиції;
    • основні конкурентні переваги;
    • у чому можна перевершити конкурентів;
    • наявні активи і загальний капітал.

    Приблизний перелік питань для виявлення своїх слабких сторін:

    • в чому основні переваги конкурентів;
    • невдоволення клієнтів або аудиторії;
    • яких ресурсів не вистачає для зростання;
    • скарги співробітників і претензії клієнтів;
    • фактори, що поліпшують якість продукту або послуги;
    • які внутрішні процеси потребують оптимізації.

    Приблизний перелік питань для покращення підприємства або стартапа наступний:

    • які умови створює політика і економіка для зростання бізнесу;
    • які зовнішні ресурси можна використовувати для поліпшення якості бізнесу;
    • які тенденції можуть піти бізнесу на користь;
    • який характер носять наявні можливості на конкретний проміжок часу і найближчий період.

    Для виявлення потенційних загроз можна спиратися на наступний список питань:

    • які нові компанії на ринку несуть потенційну загрозу;
    • фактори політики і економіки, які можуть погіршити ситуацію;
    • які найбільш привабливі умови і продукти пропонують клієнтам конкуренти.

    Також необхідно розуміти, як тенденції на ринку можуть вплинути на всі чинники розвитку будь-якого стартапу. Спираючись на даний перелік питань, можна провести базовий SWOT аналіз, поступово додаючи щось своє з огляду на більш вузькопрофільні чинники.

    Крок 2. Складання таблиці SWOT аналізу

    Складання таблиці SWOT аналізу

    В процесі проведення SWOT аналізу важливо вміти не тільки бачити основні чинники, а й структурувати отриману інформацію. Для цього була розроблена певна таблиця або, як її називають маркетологи, матриця. Дана таблиця має 4 основні комірки:

    • сильні сторони;
    • слабкі сторони;
    • загрози;
    • можливості.

    Виявлені фактори в процесі аналізу і мозкового штурму необхідно занести в дану матрицю. У процесі внесення важливо розставити пріоритети, першими заносячи найбільш важливі фактори і далі в процесі убування. Такий підхід допоможе розробити системний і дієвий план щодо подальших дій і розвитку бізнесу.

    Крок 3. Пошук сильних і слабких сторін підприємства

    У цьому кроці важливо об’єктивно виділити внутрішні фактори, які прямо і побічно впливають на загальний успіх компанії. Якщо фактори будуть гіршими, ніж у конкурентів – це слабкі сторони, якщо кращими, то, відповідно, сильні. Важливо впорядкувати отримані дані таким способом, щоб зверху списку перебували ті чинники, які впливають на результативність бізнесу найбільш сильно.

    Крок 4. Пошуки можливостей для зростання

    Далі необхідно скласти рейтинг тих позитивних чинників, які можуть допомогти бізнесу рости в потрібному напрямку. Потім з отриманого списку і рейтингу важливо виділити ті фактори, які не впливають на підсумкові результати і просто їх виключити як зі списку, так і зі своєї роботи в подальшому.

    Крок 5. Пошук потенційних загроз для стартапу

    Далі необхідно визначити, які чинники несуть потенційну загрозу для бізнесу. При цьому важливо розуміти, що загрози – це зовнішні фактори. Вони підприємцю не підконтрольні, отже, їх можна врахувати, але не вплинути на них. Після пошуку потрібно скласти рейтинг факторів щодо впливу на результат від більшого до меншого показника. Далі виключити фактори з найменшим впливом на бізнес протягом найближчих 3-5 років або більше.

    Що таке кількісний підхід до аналізу?

    У практиці маркетологів досить часто використовується кількісний метод проведення SWOT аналізу. Суть такої методики зводиться до оцінки ступеня впливу факторів після їх виявлення за певною шкалою балів. Такий метод дозволяє створити наочну картину ситуації, а також розуміння ступеня важливості того чи іншого фактора. З мінусів такого SWOT аналізу можна виділити великі часові витрати. Але є й альтернативний варіант, який може по ефективності бути не менш корисним, але витрати будуть меншими. Необхідно оцінити експертним поглядом знайдені фактори, визначивши за ступенем важливості для конкретного підприємства.

    Приклади рішень і стратегій на основі SWOT аналізу

    Основне завдання підприємця після проведення SWOT аналітики – грамотна інтерпретація і використання отриманих даних. Такий підхід допоможе оптимізувати розвиток і подолати можливі труднощі. Для кращого розуміння ситуацій можна розглянути конкретні приклади, які можуть бути отримані в ході досліджень.

    Проблема №1. Відсутність виконання відділом маркетингу завдань у встановлені терміни. Необхідно для вирішення найняти менеджера проекту, який допоможе грамотно розставити завдання за ступенем пріоритетності. Також завданням менеджера буде грамотна оцінка часу їх виконання і його делегування між маркетологами відповідно до їх здібностей.

    Проблема №2. Зростання орендної плати за оффлайн магазини при зниженні рівня доходу. Для вирішення проблеми можна перенести частину бізнесу на онлайн простір, створивши інтернет-магазин.

    Проблема №3. Зниження якості життя населення негативно позначається на продажах одягу високого сегмента. Рішенням в даній ситуації буде вироблення пріоритетів в сторону одягу такої ж якості, але для середнього цінового сегмента.

    Проблема №4. Велика частина органічного типу трафіку приходить з майданчика Ютуб. У разі якщо канал заблокується, прибуток також різко впаде. Виходом з даної ситуації буде розвиток нового джерела трафіку для компанії. Можна зайнятися розробкою пошукової оптимізації або почати свою присутність в інших видах соціальних платформ.

    Приклад №5. На виробництві часто виходить з ладу важливе обладнання. На покупку нового поки у підприємства не вистачає коштів і можливостей. Рішенням в даній ситуації буде пошук партнерів з вільним обладнанням такого ж формату. За певну плату можна виробляти частину продукції на їх обладнанні більш високої якості.

    Висновки

    Як можна переконатися, SWOT аналіз дозволяє своєчасно проаналізувати сильні і слабкі сторони будь-якого виду бізнесу. Завдяки такому аналізу можна організувати ефективну стратегію розвитку, а також протистояти зовнішнім загрозам без істотної втрати капіталу. Для найбільш якісного аналізу важливо враховувати позицію не тільки цілої компанії, але і окремих її відділів. Тільки за допомогою системного підходу можна домогтися значних результатів з найменшими витратами.

    Поділитися:
    18.08.2022
    8715

    Дивіться свіжі кейси:

    SEO кейси від НАС!

    Останні пости:

    Коментарі до статті