Як відрізнити фейкові новини від реальних в інтернеті

    як відрізнити фейкову новину від справжньої

    Дезінформація може поширюватися соціальними мережами, як лісова пожежа. Особливо тема фейкових новин стала актуальною після 24 лютого. Тому ми вирішили розглянути кілька стратегій, які допоможуть визначити, які справжні новини, а які брехливі.

    Завдяки сучасним технологіям ми живемо в епоху безпрецедентних можливостей під’єднання, оновлень у режимі реального часу та неймовірних обсягів даних, що знаходяться у нас під рукою. Іронія в тому, що попри доступ до надійної інформації, дезінформація процвітає. Існує багато, здавалося б, вірогідної інформації, яка при найближчому розгляді виявляється неточною, вирваною з контексту чи відвертою брехнею.

    Кількість фейкових новин зростає із неймовірною швидкістю. А з початком війни в Україні новини стали одним із військових фронтів, на яких тривають найжорстокіші бої. І фейкові вкидання тут – один із найпотужніших видів зброї.

    У міру того, як постачальники цих вигадок і напівправди стають все більш підкованими в засобах масової інформації, стає все важче визначити, що є правдою, а що «фейковими новинами». Це серйозна проблема. У всьому світі 76% людей визнали побоювання щодо використання неправдивої інформації або фейкових новин як зброю — це рекордний показник.

    Платформи соціальних мереж зробили свій внесок у це, часто виступаючи як ехо-камери, в яких ці історії отримують набагато більше уваги, ніж будь-коли в доінтернетному світі. А це, своєю чергою, викликає у них хибне почуття довіри. Хоча навіть найрозумніші люди можуть іноді помилятися, підтримання здорового рівня скептицизму й оцінка джерела інформації можуть знизити вашу вразливість до дезінформації.

    Що таке фейкові новини?

    У своєму дослідженні Бібліотека Мічиганського університету описує фейкові (фальшиві) новини як «ті новини, які є хибними: сама історія сфабрикована без будь-яких фактів, джерел або цитат, що піддаються перевірці. Іноді ці історії можуть бути пропагандою, покликаною ввести читача в оману, або позиціонуватися як «приманка для кліків», написана для економічних стимулів (автор отримує прибуток від кількості людей, які натискають на історію)».

    Це відокремлює підроблені новини від дезінформації, яка є неточною інформацією, створеною або поширеною помилково без наміру обдурити.

    First Draft News, некомерційна коаліція, створена для боротьби з хибною інформацією в Інтернеті, виділяє сім різних типів недостовірної та дезінформації:

    1. Сатира чи пародія — жодної шкоди не передбачається, але може ввести в оману.
    2. Помилковий зв’язок — заголовки, візуальні ефекти або підписи, які не відповідають змісту і таким чином вводять читача в оману.
    3. Контент, що вводить в оману, контент спеціально створений для того, щоб показати людину або проблему в певному світлі.
    4. Хибний контекст — історії представлені з хибною чи відсутньою контекстною інформацією.
    5. Контент самозванця – використовує сфабриковані цитати чи інформацію з несправжніх джерел.
    6. Маніпулятивний вміст – інформація, що маніпулює, або зображення, призначені для обману.
    7. Сфабрикований контент – 100% помилковий контент, призначений для обману та заподіяння шкоди.

    Ці історії стають дедалі небезпечнішими в епоху цифрових технологій. Багато людей читають історії у соціальних мережах, не перевіряючи фактів та не розуміючи, що такі заголовки існують для «шокового» відчуття. Як тільки ці історії стають загальнодоступними та популяризуються, люди починають вірити їм та приймати за правду. Часто це може відбуватися підсвідомо. Це особливо порочне коло в соціальних мережах, де історії, які потрапляють у верхню частину стрічки новин, дуже часто є помилковою принадою.

    Жарти та сатира — це не фейк

    Важливо відзначити, що сатиричні сайти, такі як американські The Onion и Clickhole, які містять цікаві історії, засновані на актуальних поточних подіях, не є «фейковими новинами». Це інтелектуальні сатиричні твори, покликані бути гумористичними, а не справжніми, і всі їхні пости ґрунтуються на тому, що читачі добре обізнані про цю стратегію та тему.

    Декілька слів про головні новини

    Відповідно до видання Trust Barometer 2022, щорічного дослідження глобальної довіри та авторитету, яке проводить Edelman Data & Intelligence, 50% людей не довіряють ЗМІ, а 46% розглядають їх як силу, що викликає розбіжності в суспільстві. ОпитуванняGallup 2021 показало, що довіра американців навіть нижча, ніж у середньому у світі: лише 36% висловлюють достатню довіру основним ЗМІ.

    8 кроків як відрізнити фейкові новини від реальних

    Хоча це непросто, є деякі речі, які ви можете зробити, щоб визначити, чи є історія реальною або ж фальшивою. Ось кілька порад, які допоможуть вам відрізнити фейкові новини від реальних:

    1. Що це за веб-сайт?

    Правда полягає в тому, що більшість основних визнаних джерел журналістики новин не збираються робити фальшиві новини. Більшість джерел фейкових новин, які претендують на цінність, що «шокує», і створюють фальшиві історії, не такі визнані. Загляньте в саме джерело та подивіться, чи можна довіряти цьому сайту.

    2. Перевірте домен

    фейкові сайти

    Багато підроблених новин використовують URL-адреси та доменні імена, схожі на авторитетні джерела новин, щоб імітувати їх. Один із найкращих способів визначити, чи є сайт законним, — це перевірити закінчення URL-адреси, оскільки ці підроблені сайти часто використовують щось на зразок «.com.co», а не «.com» реального сайту.

    Так само як ви ніколи не повинні вводити особисту інформацію на веб-сайт свого банку, не переконавшись спочатку, що це не фішинговий сайт, ви повинні двічі перевірити URL-адресу сайтів новин у повідомленнях у соціальних мережах.

    3. Які джерела авторів?

    Добрі новини містять посилання на інші авторитетні репортажі шановних організацій. Також є інтерв’ю з людьми, які можуть підтвердити чи спростувати зроблену ними заяву. Вони підтверджуються доказами, датами та іншими даними, які можна перевірити фактами.

    Будьте обережними з джерелами, які не можуть підтвердити свої заяви. Іноді у статті джерело може звучати авторитетно, але пізніше ви дізнаєтесь, що такої людини не існує.

    4. Уважно вивчіть сайт

    Важливо дивитися не одну історію окремо, а весь спектр деталей на сайті. Чи є ще один фальшивий чи шокуючий заголовок? Як виглядає сайт загалом? Яким є досвід користувача? Іноді, якщо трохи копнути глибше, стає очевидним, чи є новина фальшивою.

    Однак це може бути непросто, оскільки багато підроблених сайтів новин навмисно вводять відвідувачів в оману. Вони можуть виглядати справжніми, аж до логотипу на шапці. Просто пам’ятайте, що на авторитетних сайтах новин працюють команди професіоналів, включаючи фахівців з UX і UI. Сайт з гарною репутацією навряд чи повільно завантажуватиметься, буде незручним і громіздким у використанні.

    Так само кричущі орфографічні чи граматичні помилки, хоч і не виключені, зазвичай не проходять через процес перевірки та редагування.

    5. Перевірте у Вікіпедії

    перевірка фактів у вікіпедії

    Це може здатися трохи дивним, але Вікіпедія — чудове джерело для виявлення фейкових сайтів новин. Ресурс підтримує список підроблених новинних сайтів, що постійно зростає. Цей список містить сайти, які розповсюджують дезінформацію через соціальні мережі, а також сатиричні сайти та сайти, що використовуються для поширення шкідливих програм.

    6. Перевірка фактів за допомогою Google

    Щоб боротися з неправдивою інформацією та допомагати фахівцям з перевірки фактів, журналістам та дослідникам у їхній роботі, у 2022 році Google додала інструменти перевірки фактів у свій набір інструментів. Ця колекція з більш ніж 150 000 перевірок фактів дозволяє користувачам отримувати доступ до інформації від «шановних видавців» по ​​всьому світу для забезпечення цілісності.

    Щоб використати цей інструмент, введіть тему або людину в рядок пошуку. Потім Google отримає інформацію зі своєї мережі довірених видавців, щоб надати вам миттєву перевірку фактів.

    Наприклад, попри чутки про те, що генеральний директор Tesla Ілон Маск винайшов нову цифрову валюту, Google Fact Check це легко спростовує.

    7. Читайте повз заголовок

    У світі хвилинних проміжків уваги та зростаючої конкуренції за очі глядачів клікбейти всюди. Ці сенсаційні заголовки намагаються залучити якнайбільше кліків, закликаючи до емоцій та цікавості. Вони часто виривають цитати з контексту або навмисно роблять їх розпливчастими, щоб читач міг зробити висновок про щось скандальне. Ця практика особливо проблематична для платформ соціальних мереж, де, як показали дослідження, до 59% людей діляться статтями, прочитавши лише заголовок.

    У відповідь Facebook та Twitter запровадили функції, які спонукають користувачів читати статті, перш ніж ділитися ними у своїх стрічках.

    8. Усвідомте свої власні упередження

    Всім подобається почуватися розумними. І кожен хоче, щоб його думка підтвердилася. Ось чому деякі люди вперто дотримуються своєї версії реальності навіть перед незаперечними доказами того, що вони неправі.

    Хоча ви можете бути не таким упертим, всі мають неявні упередження. І саме тому вкрай важливо не дозволяти тому, у що ви хочете вірити, взяти гору над фактами. Упередженість підтвердження виникає, коли ви більше довіряєте чомусь, що підтверджує те, у що ви вже вірите, зводячи до мінімуму інформацію, якій воно не відповідає.

    Допоможіть боротися з поширенням хибних новин

    боротися з поширенням хибних новин

    Поки є новини, є й фальшиві історії. Але в той час, як зловмисник, який розповсюджує неправдиву інформацію про Олександра Македонського під час облоги Тіра, зможе вплинути лише на кілька тисяч людей, соціальні мережі створили середовище, в якому будь-хто може поширювати дезінформацію по всьому світу, потенційно серед мільйонів людей.

    Згідно з некомерційним дослідженням глобального активізму Avaaz, 100 найпопулярніших хибних історій про президентські вибори в США 2020 року, що вводять в оману, набрали 162 мільйони переглядів. Для розуміння, у країні лише 168 мільйонів зареєстрованих виборців.

    У тому ж звіті Avaaz говориться, що опитування, проведене у жовтні 2020 року, показало, що близько 91 мільйона зареєстрованих виборців бачили дезінформацію про шахрайство з виборцями поштою у Facebook. І у це повірили 35% зареєстрованих виборців.

    Фейкові новини – серйозна проблема в епоху кібербезпеки. І, зрештою, це не зводиться до переконань чи думок. Факти не змінюються, хоч би якими були ваші погляди. Вода ще мокра, а морозиво ще холодне, хоч це й незручно для деяких людей. І хоча платформи соціальних мереж намагаються знайти розв’язання цієї проблеми, більша частина тягаря зрештою ляже на користувача.

    Тому так важливо, щоб кожна людина робила свій внесок у боротьбу з поширенням фейкових новин. Як? Ось кілька порад від нас:

    1. Ви повинні скептично ставитися до кожної статті новин, відео або публікації в соціальних мережах. Навіть якщо автор є надійним джерелом інформації, зрештою, він лише людина. А це означає, як і решта, він може стати жертвою невірної інформації, неточної статистики або цитат, вирваних з контексту.
    2. Не діліться фейковими новинами у своїх соціальних мережах. Навіть якщо ви ділитесь постом тільки через його дивовижність, ви підвищуєте його впізнаваність, так що не робіть цієї помилки.
    3. Якщо ваші друзі або члени сім’ї діляться дезінформацією, надішліть їм повідомлення про це. І не забудьте згадати, як ви визначили, що ця новина є фейком.
    4. Якщо ж ви зіштовхнулися з підробленою статтею новин з розділом коментарів, обов’язково залиште повідомлення з докладним описом того, чому це неправильно і як ви дійшли такого висновку. Такі дії допоможуть іншим ідентифікувати цю новину як неправдиву та не ділитися нею далі.

    Кожен має зробити свій внесок. Якщо кожен з нас виконає ці неважкі дії, можливо, згодом вдасться зупинити хвилю цього сумного впливу фейкових новин на наш світогляд.

    Поділитися:
    19.09.2022
    439

    Дивіться свіжі кейси:

    SEO кейси від НАС!

    Останні пости: