Карта сайту (Sitemap): html і xml

    sitemap

    Карта сайту – це певна сторінка ресурсу формату html або xml. Вона допомагає відвідувачам і пошуковим роботам зручно «бродити» по сайту завдяки впорядкованій системі меню. Також в ній міститься детальний список всіх сторінок ресурсу. За допомогою карти сайту можна легко скоротити рівень вкладеності сторінки незалежно від початкового розміру сайту. За допомогою грамотно сформованої сайтмап ресурсу можна в значній мірі вплинути на індексацію в позитивному аспекті.

    Зміст:

    Що дає використання Sitemap

    використання сайтмап

    Більшість сучасних пошукових систем навчені процесу самостійної індексації сайтів за заданими критеріями. Але іноді бувають випадки, коли краще їм особисто підказати правильність і послідовність ходів. За допомогою сайтмап можна зробити наступні дії:

    • допомогти пошуковому роботу (краулер) знаходити необхідні сторінки сайту і своєчасно проводити їх індексацію;
    • розставити пріоритетність сторінок сайту для індексації роботом;
    • відслідковувати внесені зміни (дату зміни) на кожній сторінці сайту навіть в разі їх великої кількості (за умови автоматичної генерації).

    Також сайтмап дозволяє своєчасно відстежувати частоту оновлення сторінок і коригувати параметр в необхідне русло.

    Різновиди карт сайтів

    Серед розробників основними вважаються два типи сайтмап – html і xml. У кожного варіанту є свої особливості і призначення, знання яких допоможе грамотним чином використовувати обидва формати в особистих цілях.

    Що таке сайтмап в форматі html

    сайтмап в форматі хтмл

    Так називається статистичний тип сторінки, на якій перераховуються всі основні сторінки сайту. Дана карта сайту потрібна, перш за все, для зручності аудиторії і дає можливість за 1 натискання перейти на необхідну сторінку, заощаджуючи час на пошук. Відзначається зручність формату у вигляді структури дерева з наявністю розгорнутих сторінок. Розташовується статистичне посилання на карту зазвичай в футері. Якщо сайт має складну структуру, сайтмап може мати вигляд вкладених сторінок з угрупованням по зручним критеріям.

    налаштування сайтмап

    Що таке карта сайту в форматі xml

    що таке сайтмап

    Так називається файл, який лежить в кореневій директорії ресурсу і зчитується усіма доступними пошуковими системами. У його завдання входить показ системам пошуку всіх адрес сторінок, які вимагають індексації. Також він показує інформацію по останніх оновленнях розділів.

    Фахівці відзначають, що один такий файл може містити до 50 тисяч посилань за один раз. Більша кількість посилань передбачає наявність декількох файлів такого типу. До додаткових бонусів користувачі відносять можливість вказівки частоти поновлення ресурсів і пріоритетність індексації.

    Грамотним кодуванням файлів такого типу вважається форма UTF-8. Також варто пам’ятати і про обмеження за розмірами, який не мав би перевищувати 10 Мб, карти більшого розміру також варто розділяти на кілька файлів.

    Яким чином можна створити карту свого сайту

    створення сайтмап

    Недосвідченим новачкам така процедура може здатися складною. Існує кілька методик створення грамотного сайтмапу html і xml:

    • створення карти ручним методом. Даний метод стане в нагоді більш досвідченим користувачам, у яких раніше був досвід з основними наборами тегів. Також такий спосіб актуальний для ресурсів з невеликою кількістю сторінок;
    • налаштування sitemap.xml c допомогою онлайн сервісів. Дані сервіси працюють за схожим принципом – вказуєте адресу головної сторінки свого сайту (https: /example.com/), а також необхідні налаштування (частоту обходу, пріоритетність). Найчастіше вони мають обмеження за кількістю посилань, як для платних, так і безкоштовних версій, а також не всі сервіси надають гнучкі налаштування карти сайту (немає можливості поставити пріоритетність, або вона виставляється однакова для всіх сторінок сайту і т.д.), і таку карту необхідно допрацьовувати вручну;
    • за допомогою використання програм-генераторів карт сайтів. Такі програми широко використовуються як майстрами зі стажем, так і новачками в даній області. Є як безкоштовні, так і платні аналоги з різним набором можливостей. Схема дій аналогічна онлайн-сервісам;
    • створення карти xml за допомогою плагіна для ЦМС або за допомогою двигунів. Ще одним хорошим методом є автоматична генерація карти сайту. У такого методу є цілий арсенал переваг у вигляді налаштувань під необхідні параметри і максимальної кількості можливих адрес. Також при використанні плагінів CMS після внесення змін на сторінки, дата поновлення буде автоматично відображатися на карті сайту ресурсу, нові сторінки також будуть потрапляти в карту автоматично.

    Перед застосуванням системи з плагінами варто пам’ятати про те, що для кожної платформи сайту існує свій варіант плагіна. Наприклад, для Вордпресс актуальний варіант сео-плагінів з вбудованою функцією створення карти сайту. А для платформи Джумла є варіант аналога у вигляді Xmap. Чим більш коректно підібраний плагін під “двіжок” сайту, тим продуктивнішою буде їхня спільна робота. Пам’ятайте: нагромадження плагінів також уповільнює завантаження сайту, а швидкість завантаження є одним з фактором ранжування.

    хмл сайтмап

    ХМЛ сайтмап

    Деякі майстри рекомендують виключати з індексації сторінки сайту, які не несуть комерційної або іншої важливої ​​користі власнику. Таким чином веб-краулер економить свій час на індексацію, а це в свою чергу підвищує їх рівень довіри до ресурсу. Зважаючи на обмеженість ресурсу підвищується також ймовірність того, що роботи самі знайдуть необхідні сторінки з меншого числа.

    Як часто можна оновлювати карту сайту .xml

    як часто оновлювати сайтмап

    Нормативи загальноприйнятого формату по частоті оновлень, на жаль, не існує. Це залежить від частоти створення нових сторінок, змін в адресах або контенті, а також наявності зв’язку з уже існуючими сторінками. Важливо при цьому знати, що не варто зловживати маніпуляціями по частоті обходу (changefreq), а також оновлювати дату зміни на сторінці, якщо вона насправді не змінювалася. Наприклад, якщо встановити частоту оновлень 1 раз за рік, роботи будуть приходити частіше на сайт.

    Якщо вказати частоту 1 раз за годину, робот швидше за все не стане витрачати свій час на індексацію таких сторінок. Така ж ситуація з датою оновлення – якщо в карті сайту буде багато сторінок без змін, але з “свіжою” датою, роботи не будуть відвідувати дані сторінки. Директиви, зазначені в карті сайті, є рекомендаціями, а не правилами для пошукових краулерів.

    Карта сайту html створюється для зручності користувачів, тому її оновлення необхідне кожен раз, коли ви вносите зміни в структуру сайту (додаєте нові важливі для відвідувача сторінки сайту, видаляєте їх або переміщаєте в інший розділ).

    Помилки, які виникають найбільш часто

    Існує ряд типових помилок, які маркетологи допускають в створенні і обробці карт сайтів. До них відносять:

    • наявність битих посилань;
    • наявність редиректів;
    • неправильно зазначені дати публікації або оновлення.

    Наявність великої кількості помилок не тільки робить карту сайту марною, а також заплутують пошукового робота, що може негативно позначитися на індексації та ранжуванні сторінок.

    Усунення помилок дозволить роботу використовувати вивільнені ресурси на обхід важливих сторінок, а, отже, підвищити їх позиції в видачі пошукової системи.

    Розміщення xml карти сайту

    Створений сайтмап слід завантажити в корінь каталогу сайту. Пошукові краулери цілком можуть самі відшукати карту, але також є способи вказівки посилання на сайт, для того, щоб робот знайшов її раніше. Перш за все це вказівка ​​посилання на карту у файлі robots.txt. Директива має наступний вигляд:

    Sitemap: http://mysite.com/sitemap.xml

    Також посилання на карту сайту можна вказати в веб-майстрах Google і Яндекс.

    розміщення сайтмап

    Перевірка коректності роботи карти сайту xml

    Щоб перевірити правильність роботи карти сайту, створені спеціальні програми, що працюють в режимі онлайн. Вони здійснюють перевірку в автоматичному режимі, крім того нададуть ряд додаткових бонусів. Наприклад, вкажуть на наявність можливих помилок з боку ресурсу. Перевага в тому, що дані програми є безкоштовними і працюють практично на всіх майданчиках.

    Щоб здійснити процес перевірки необхідно відкрити сторінку сервісу, завантажити необхідний файл у форматі html, або ввести в поле відповідний URL сайту. При наявності помилок на сайті програма вчасно підкаже, які з них дають збої і підкаже шляхи їх вирішення.

    В підсумку можна сказати, що карти сайтів є зручним інструментом, завдання якого полягає у спрощенні передачі не тільки користувачам структури базових сторінок, але і пошуковим роботам. Без карт можна в принципі домогтися індексації роботами, але з ними процес буде більш швидким і грамотно оформленим. При відсутності досвіду роботи з картами сайту можна звернутися до професіоналів PROjectSEO, які грамотно налаштують sitemap і допоможуть Вашому сайту швидше вибратися в топ пошукових систем.

    Поділитися:
    21.02.2020
    978

    Дивіться свіжі кейси:

    SEO кейси від НАС!

    Останні пости: