Як зменшити відсоток відмов сайту і що це таке

    12 причин, через які ваш сайт може мати високий показник відмов

    Ви фіксуєте високий показник відмов по сайту? Сьогодні ми розповімо, що стає причиною високого показника відмов, а також даємо поради щодо оптимізації сайту для покращення цього параметра.

    Що таке показник відмов?

    Нагадуємо, що Google називає “відмову” “сеансом на одній сторінці вашого сайту”. Показник відмов показує відсоток відвідувачів, які залишають ваш сайт (або «повертаються» назад до результатів пошуку або сайту, що посилається на нього) після перегляду тільки однієї сторінки вашого сайту. Це може статися навіть тоді, коли користувач не виконує жодних дій на сторінці понад 30 хвилин.

    Отже, що таке високий показник відмов і чому це погано?

    «Високий показник відмов» — це відносний термін, який залежить від цілей вашої компанії і того, який у вас сайт.

    Вважають за норми такі показники:

    • 80% і вище – найгірший показник відмов, який свідчить про те, що існує низка причин, з яких користувач відразу залишає ваш сайт і ці причини потрібно терміново усувати;
    • 70-80% – поганий відсоток відмови;
    • 50-70% – середнє значення;
    • 30-50% – нормальний відсоток відмов;
    • 20% і нижче – рідкісний результат, отриманий у зв’язку з дублем лічильника аналітики, некоректним налаштуванням подій або з причин впливу сторонніх факторів.

    Чому варто враховувати показник відмов?

    Високий показник відмов свідчить про те, що з сайтом є певні проблеми, які змушують відвідувача його покинути. А ось низький відсоток відмови, навпаки, дає привід вважати, що всі роботи на сайті ведуться в правильному напрямку. Адже, якщо вам вдалося утримати інтерес покупця більше, ніж на 15 секунд, він переходить сторінками сайту – висока ймовірність того, що він здійснить покупку або скористається запропонованим сервісом.

    Як знайти показник відмов у Google Analytics

    У Universal Analytics загальний показник відмов для вашого сайту можна знайти на вкладці Огляд аудиторії.

    показник відмов у Google Analytics

    Ви можете знайти свій показник відмов для окремих каналів та сторінок у стовпці поведінки більшості переглядів у Google Analytics.

    показник відмов для окремих каналів

    Проте зараз більшість компаній переходять на Google Analytics 4 (GA4). І тут все трохи інакше. Ви не знайдете тут Показника відмов. Google замінили його новою та покращеною метрикою під назвою «Коефіцієнт залучення».

    У GA4 ви можете дізнатися коефіцієнт залучення сайту, перейшовши в розділ «Звіти» > «Життєвий цикл» > «Джерела трафіку» > «Залучення трафіку».

    коефіцієнт залученості сайту до GA4

    Рівень залучення виправляє деякі підводні камені, які заважали показнику відмов як метриці. По-перше, він включає сеанси, коли відвідувач здійснив конверсію або провів на сторінці не менше 10 секунд, навіть якщо він не відвідував інші сторінки – два типи сеансів, які раніше не враховувалися. В результаті ви повинні побачити нижчий показник відмов у GA4. Щоб розрахувати новий показник відмов, ви просто вираховуєте показник залучення зі 100%.

    Тепер замість зосереджуватися на негативі, показник спонукає нас зосередитися на позитиві: скільки людей взаємодіє з вашим сайтом.

    Крім того, тепер це точніша й актуальніша метрика. У GA4 коефіцієнт залучення вважає відвідувача «залученим», якщо

    • він відвідав 2+ сторінки;
    • провів на вашому сайті не менше 10 секунд;
    • здійснив конверсію.

    Можливі пояснення високого показника відмов

    Нижче наведено 12 найпоширеніших причин високого показника відмов, а також п’ять способів, як це виправити.

    1. Сторінка з повільним завантаженням

    Google знову приділяє увагу швидкості сайту, особливо у рамках ініціативи Core Web Vitals. Повільне завантаження сторінки може стати серйозною проблемою показників відмов. Швидкість сайту є частиною алгоритму ранжування Google. Так було завжди. Google хоче просувати контент, який забезпечує позитивний досвід для користувачів, і вони розуміють, що повільний сайт буде максимально незручним для користувача. Адже користувачам потрібні факти швидко — це одна з причин, через яку Google вклав стільки зусиль у вибрані фрагменти.

    Якщо завантаження вашої сторінки займає більше кількох секунд, відвідувачам це може набриднути, і вони підуть. Виправлення швидкості сайту – це подорож довжиною в життя для більшості фахівців з SEO та маркетингу. Але плюс у тому, що з кожним додатковим виправленням ви будете бачити поступове збільшення швидкості.

    Перевірте швидкість свого сайту (загалом і для окремих сторінок) за допомогою таких інструментів, як:

    • Google PageSpeed ​​Insights.
    • Google Search Console PageSpeed ​​reports.
    • Lighthouse reports.
    • Pingdom.
    • GTmetrix.

    Вони запропонують рекомендації щодо підвищення швидкості роботи ресурсу, серед яких стиснення зображень, скорочення сторонніх скриптів та використання кешування браузера.

    2. Самодостатній контент*

    Іноді ваш контент є досить зрозумілим і доступним, щоб люди могли швидко отримати те, що їм потрібно, і… залишити ресурс! Можливо, ви маєте цільову сторінку, яка вимагає, щоб користувач заповнив коротку лід-форму. Або пост у блозі короткий, але пізнавальний. Для прочитання достатньо кількох секунд.

    Щоб визначити, чи варто турбуватися про показник відмов, потрібно подивитися на метрики «Час, проведений на сторінці» та «Середня тривалість сеансу» у Google Analytics.

    Ви також можете провести тестування власного досвіду та A/B-тестування, щоб побачити, чи є високий показник відмов проблемою.

    Якщо користувач проводить кілька хвилин або більше на сторінці, це посилає Google позитивний сигнал про те, що він знайшов вашу сторінку дуже релевантною своєму пошуковому запиту. Якщо ви хочете ранжуватися за цим пошуковим запитом, такий намір користувача – золото.

    Якщо користувач проводить на сторінці менш як хвилину (що може мати місце у разі правильно оптимізованої цільової сторінки зі швидкодією CTA), подумайте про те, щоб спонукати читача прочитати деякі з ваших пов’язаних постів у блозі після заповнення форми.

    *Це приклад, коли рівень залучення GA4 може бути кращим показником, ніж показник відмов UA. У GA4 цей тип сеансу не вважатиметься відмовою, а навпаки – «залученням».

    3. Непропорційний внесок кількох сторінок

    Якщо ми розширимо приклад із попереднього розділу, у вас може бути кілька сторінок на вашому сайті, які непропорційно впливають на загальний показник відмов для сайту. Google навчений розпізнавати різницю між ними.

    Якщо ваші цільові сторінки з одним закликом до дії достатньо задовольняють наміри користувачів і змушують їх швидко повертатися після дії, але ваші сторінки з довшим контентом мають нижчий показник відмов, ви, ймовірно, готові до роботи. Проте варто переконатися, що це так, або з’ясувати, чи не повинні деякі з цих сторінок із вищим показником відмов змушувати користувачів масово залишати сайт.

    Відкрийте Google Analytics. Перейдіть до розділу «Поведінка» > «Контент сайту» > «Цільові сторінки» та виконайте сортування за показником відмов.

    Розгляньте можливість додавання розширеного фільтра для видалення сторінок, які можуть спотворити результати.

    Наприклад, не завжди корисно страждати через одну публікацію в Твіттері з п’ятьма відвідуваннями, коли всі ваші соціальні параметри UTM додані до кінця URL-адреси.

    Тут важливо визначити мінімальний поріг обсягу, який має значення для сторінки. Виберіть те, що має сенс для вашого сайту, чи то 100 відвідувань або 1000 відвідувань, а потім натисніть «Додатково» та відфільтруйте сеанси, що перевищують це значення.

    мінімальний поріг обсягу, значимий для сторінки

    У GA4 перейдіть до «Звітів» > «Життєвий цикл» > «Джерела трафіку» > «Залучення трафіку». Звідти натисніть “Додати фільтр +” під заголовком звіту.

    Додати фільтр до GA4

    Створіть фільтр, вибравши «Групування каналів за замовчуванням для сеансу» (або «Засіб сеансу» або «Джерело сеансу/канал» тощо). Потім встановіть прапорець «Звичайний пошук» у меню «Значення параметрів».

    Створення фільтра в GA4

    Натисніть синю кнопку “Застосувати”. Коли ви повернетеся до звіту, натисніть на синій знак плюс, щоб відкрити нове меню.

    відкрити нове меню у GA4

    Перейдіть до “Сторінка/екран” та виберіть “Цільова сторінка”.

    Сторінка/екран - Цільова сторінка

    4. Тег заголовка, що вводить в оману та/або мета-опис

    Запитайте себе: чи точно зміст сторінки описаний тегом заголовка та мета-описом? А якщо ні, то відвідувачі можуть увійти на ваш сайт, думаючи, що контент присвячений чомусь одному, але виявити, що це не так, а потім повернутися туди, звідки вони прийшли.

    Можливо, це була помилка або ви намагалися обдурити систему, оптимізувавши клікбейт за ключовим словом, на щастя це досить просто виправити.

    Або перегляньте вміст своєї сторінки та відповідним чином відкоригуйте тег заголовка та мета-опис. Або перепишіть контент, щоб він відповідав пошуковим запитам, за якими ви хочете залучити відвідувачів.

    Ви також можете перевірити, який мета-опис ПС Google автоматично згенерувала для вашої сторінки для поширених пошукових запитів — Google може змінити ваш мета-опис, і якщо вони зроблять його гіршим, варто зробити кроки, щоб виправити це.

    5. Порожня сторінка або технічна помилка

    Якщо ваш показник відмов високий, і ви бачите, що люди проводять на сторінці менше кількох секунд, швидше за все, сторінка порожня, показує помилку 404 або з якоїсь іншої причини не завантажується належним чином.

    Відкрийте сторінку у найпопулярніших браузерах та пристроях вашої аудиторії (наприклад, Safari на мобільних пристроях, Chrome на ПК тощо), щоб відтворити їхній досвід.

    Ви також можете перевірити Search Console у розділі «Покриття», щоб дізнатися про проблему з точки зору Google.

    Виправте проблему самостійно або довірте завдання комусь, хто може це зробити – така проблема може призвести до того, що Google поспіхом виключить вашу сторінку з результатів пошуку.

    6. Неправильне посилання з іншого сайту

    Ви можете робити все ідеально зі свого боку, щоб досягти нормального або низького показника відмов від результатів органічного пошуку і мати високий показник відмов від вашого реферального трафіку. Сайт, що посилається, може відправляти вам невідповідних відвідувачів, або якірний текст і контекст посилання можуть вводити в оману.

    Іноді це результат недбалого копірайтингу. Автор зробив посилання на ваш сайт не в тій частині статті або взагалі не мав на увазі посилання на ваш сайт.

    Спочатку зверніться до автора статті. Якщо він не відповідає або не може оновити статтю після публікації, ви можете передати проблему редактору сайту або веб-майстру. Чемно попросіть їх видалити посилання на ваш сайт або оновити текст відповідно до ваших побажань.

    На жаль, сайт, що посилається, може намагатися саботувати вас за допомогою деяких негативних тактик SEO на зло або просто для розваги.

    У такому разі Ви все одно повинні звернутися і ввічливо попросити видалити посилання, але при необхідності вам потрібно буде оновити файл відхилення в Search Console. Відмова від посилання не зменшить показник відмов, але дасть зрозуміти Google, що не слід брати до уваги посилання цього сайту при визначенні якості та релевантності вашого сайту.

    7. Партнерська цільова сторінка або односторінковий сайт*

    Якщо ви партнер, весь зміст вашої сторінки може полягати в тому, щоб навмисно перенаправляти людей з вашого сайту на сайт продавця. У цих випадках ви робите роботу правильно, якщо сторінка має вищий показник відмов.

    Аналогічний сценарій був би, якби у вас був односторінковий лендінг, наприклад цільова сторінка для електронної книги або простий сайт-портфоліо. Зазвичай такі ресурси мають дуже високий показник відмов, оскільки користувачеві просто нікуди переходити.

    Пам’ятайте, що Google зазвичай може визначити, чи сайт задовольняє наміри користувача, навіть якщо на запит користувача дається дуже швидка відповідь.

    Ви можете налаштувати показник відмов, щоб він краще відповідав цілям сайту. Для односторінкових програм (або SPA) можна налаштувати параметри аналітики, щоб різні частини сторінки відображалися як різні сторінки, регулюючи показник відмов, щоб краще відображати взаємодію з користувачем.

    *Це ще один приклад, коли рівень залучення GA4 може бути кращим показником, ніж показник відмов UA. Якщо ви налаштували його так, що клік за вашим партнерським посиланням вважається подією конверсії, цей тип сеансу не вважатиметься відмовою, а навпаки – «залученням».

    8. Неякісний або недостатньо оптимізований контент

    Відвідувачі можуть залишати сайт через неякісний контент. Уважно вивчіть свою сторінку та попросіть вашого найоб’єктивнішого та найчеснішого колегу чи друга переглянути її (в ідеалі ця людина або має досвід роботи в контент-маркетингу чи копірайтингу, або потрапляє у вашу цільову аудиторію).

    Одна з можливостей полягає в тому, що ваш контент чудовий, але ви просто не оптимізували його для онлайн-читання або для аудиторії, на яку орієнтуєтеся:

    • Чи пишите ви простими та зрозумілими пропозиціями?
    • Чи легко сканувати текст із великою кількістю тегів заголовків?
    • Чи відповідає текст на поставлені запитання?
    • Чи ви включили зображення, щоб розбити текст і полегшити його сприйняття?

    Пам’ятайте, що написання статті для Інтернету відрізняється від написання офлайн-видань. Вдосконалюйте свої навички онлайн-копірайтингу, щоб збільшити час, який люди витрачають на читання вашого контенту.

    Інший варіант полягає в тому, що ваш контент загалом погано написаний або просто не цікавить аудиторію. Подумайте про те, щоб найняти позаштатного копірайтера або контент-стратега, які допоможуть перетворити ідеї на потужний контент, який конвертується у клієнтів.

    9. Поганий або дуже поганий UX (User Experience дизайн)

    Ви “закидаєте” людей рекламою, спливаючими опитуваннями та кнопками передплати? Подібні CTA-функції можуть бути корисними для відділу маркетингу та продажів, але використання надто великої кількості з них може змусити відвідувача залишити сторінку.

    Core Web Vitals від Google повністю присвячений досвіду користувача – вони не тільки є факторами ранжування, але і впливають на задоволеність відвідувачів вашого сайту.

    Ваш сайт збиває з пантелику навігацію? Можливо, ваші відвідувачі хочуть дізнатися більше, але у вашому блозі немає вікна пошуку або елементи меню важко натискати на смартфоні.

    Переконайтеся, що ви уникаєте цих поширених помилок дизайну, і попросіть веб-дизайнера або UX-дизайнера переглянути сайт і повідомити вас, якщо щось видасться їм проблематичним.

    10. Сторінка не оптимізована для мобільних пристроїв

    Усім відомий факт, що важливо, щоб сайт був оптимізований для мобільних пристроїв. Але в реальному світі не всі дотримуються цієї практики. Google оголосив про перехід на індексування для мобільних пристроїв ще у 2017 році, але багато сайтів сьогодні все ще працюють некоректно на мобільних пристроях. Це стосується як їхнього зовнішнього вигляду та юзабіліті, так і швидкості завантаження. Це прямий шлях до високого показника відмов. Людина, яка шукає інформацію через мобільний пристрій, хоче отримати її швидко. Якщо запит не виправдав очікування, вона просто закриє вкладку.

    Зверніть увагу, що навіть якщо ресурс був реалізований з використанням принципів адаптивного дизайну, все ще можливо, що жива сторінка не читається користувачем як мобільна. Іноді, коли сторінка стискається у мобільний формат, частина важливої інформації переміщується нижче. В результаті замість того, щоб бачити заголовок, який відповідає тому, що видавався в пошуку, мобільні користувачі бачать лише меню навігації сайту. Припускаючи, що сторінка не пропонує те, що потрібно, вони повертаються до Google.

    Якщо ви бачите сторінку з високим показником відмов і без проблем, протестуйте її на своєму мобільному телефоні. Додатково можна перевірити наявність мобільних проблем у Google Search Console та Lighthouse.

    11. Глибина контенту*

    Google може дати людям швидкі відповіді за допомогою вибраних фрагментів та панелей знань. Ви можете дати людям глибокий, цікавий, взаємопов’язаний контент, який на крок попереду. Переконайтеся, що ваш контент спонукає людей переходити на інші сторінки сайту, якщо це має сенс. Надайте цікаві, релевантні внутрішні посилання та дайте привід користувачу залишитися.

    А для аудиторії, яка хоче швидкої відповіді, дайте короткий виклад інформації вгорі посту.

    *Це ще один приклад, коли рівень залучення GA4 може бути кращим показником, ніж показник відмов UA. Якщо ваш контент дуже захоплюючий, люди продовжуватимуть читати після 10-секундної позначки, внаслідок чого GA4 вважатиме їхній сеанс «залученим», а не відмовою.

    12. Просити занадто багато

    Не запитуйте користувача про номер його кредитної картки або телефону, дівоче прізвище матері або імена дітей, як тільки він перейшов на ресурс. А в деяких випадках – ніколи. Люди сьогодні дуже уважні до таких речей, враховуючи скільки існує сайтів-шахраїв. Наявність великого спливаючого вікна із запитом інформації змусить людей негайно покинути сайт. Ваше завдання – завоювати довіру відвідувачів.

    Зробіть це, і ви обоє будете щасливі. Відвідувач відчуватиме, що може вам довіряти, і у вас буде нижчий показник відмов. Якщо це робить користувачів щасливими, Google це подобається.

    Поради професіоналів щодо зниження показника відмов

    Незалежно від причини високого показника відмов, ось короткий виклад кращих практик, які ви можете застосувати, щоб зменшити його.

    Переконайтеся, що вміст відповідає пошуковому запиту

    Сприймайте тег заголовка та мета-опис як віртуальний рекламний щит ресурсу Google. Що б ви не рекламували у пошуковій видачі, ваш контент має відповідати.

    Не називайте свою сторінку «повним керівництвом», якщо це короткий пост із трьома порадами. Не претендуйте на звання “найкращого” пилососа, якщо ваші відгуки користувачів показують тризірковий рейтинг. Ідея зрозуміла. Варто лише втілити її у життя.

    Крім того, зробіть свій контент читабельним:

    • Розбийте текст великою кількістю заголовків.
    • Додайте додаткові зображення.
    • Використовуйте короткі речення.
    • Перевірка орфографії – ваш друг.
    • Використовуйте добрий, чистий дизайн.
    • Не бомбардуйте відвідувачів надто великою кількістю реклами.
    • Тримайте важливі елементи у верхній частині сторінки.

    Іноді ваш контент відповідає тому, що ви рекламуєте в тезі заголовка та мета-описі. Просто ваші відвідувачі не можуть зрозуміти це з першого погляду.

    Важливе перше враження, реакція користувача, коли він тільки зайшов на сайт. Він має знайти те, за чим прийшов:

    • Помітний H1 повинен відповідати заголовку, який вони читають у Google.
    • Якщо це веб-сайт електронної комерції, фотографія повинна відповідати опису продукту, який вони бачили в Google.
    • Крім того, переконайтеся, що ці елементи не закриті спливаючими вікнами або рекламою.

    Пришвидшіть свій сайт

    Коли справа доходить до SEO, що швидше, то краще. Робота над швидкістю сайту – це завдання, яке має залишатися пріоритетом вашого списку SEO-завдань.

    Завжди будуть нові способи стиснення, оптимізації та іншого прискорення завантаження. На цей момент переконайтеся, що дотримуєтеся наступних рекомендацій:

    • Стискайте всі зображення перед завантаженням на сайт і використовуйте тільки максимально необхідний розмір екрану. Про оптимізацію зображень для сайту читайте у нашій статті.
    • Перегляньте та видаліть всі зовнішні або завантажуючі скрипти, таблиці стилів та плагіни. Якщо вони не потрібні, видаліть їх. Для тих, які вам потрібні, подивіться, чи є швидший варіант.
    • Займіться основами: використовуйте CDN, мінімізуйте JavaScript та CSS та налаштуйте кешування у браузері.
    • Перевірте Lighthouse, щоб отримати додаткові пропозиції.

    Мінімізуйте несуттєві елементи

    Не “закидайте” своїх відвідувачів рекламою, вбудованими рекламними акціями та іншим контентом, який для них не цікавий. Візуальне перевантаження може призвести до того, що відвідувачі підуть. Виділіть лише заклик до дії, який є найважливішим для цієї сторінки. Решту перенесіть на бічну панель або нижній колонтитул.

    Редагуйте, редагуйте, редагуйте!

    Допоможіть людям швидше отримати те, що вони хочуть

    Бажаєте спонукати людей переглядати більше сторінок вашого сайту? Зробіть це доступним для них:

    • Використовуйте пошук по сайту з предикативним пошуком, корисними фільтрами та оптимізованою сторінкою «результати не знайдені».
    • Опрацюйте меню навігації та проведіть A/B-тестування того, як складні та прості меню, що розкриваються, впливають на показник відмов.
    • Увімкніть зміст у свої довгі статті з якірними посиланнями, які ведуть людей прямо до розділу, який вони хочуть прочитати.

    Висновок

    Пам’ятайте: показник відмов — це лише одна метрика. Високий показник відмов не означає кінець світу. Деякі добре продумані та ефективні сторінки мають високий показник відмов — і це нормально.

    Дана метрика може свідчити, наскільки добре працює сайт. І найкраще тримати її під контролем.

    Сподіваємось, ця стаття допомогла вам діагностувати, що є причиною високого показника відмов, і у вас є гарне уявлення про те, як це виправити.

    Не знаєте з чого почати? Зробіть свій сайт корисним, орієнтованим на користувача та швидким – хороші сайти залучають корисних та цільових користувачів.

    Поділитися:
    12.12.2022
    488

    Дивіться свіжі кейси:

    SEO кейси від НАС!

    Останні пости: