Створення та підтримка сайту або інтернет-магазину – процес трудомісткий і має багато нюансів та підводних каменів. Однією з найпоширеніших проблем є поява такої помилки, як «Сторінка не знайдена» або 404. Користувачів така проблема може просто дратувати, особливо якщо сайт популярний. Через що втрачається трафік, а для власників це не є добре. Проблема прихована в наявності великої кількості так званих «битих посилань», які псують статистику.
Биті посилання можна знайти та усунути самостійно за допомогою різних методів вручну, або ж за допомогою онлайн-сервісів.
Якщо говорити по-простому, то биті посилання – це адреси, які ведуть на неіснуючі сторінки на сайті. Ця проблема вказує користувачеві на те, що сторінку сайту або видалили, або змінили URL-адресу, але одночасно не виправили навігацію в меню для відвідувачів.
Биті посилання поділяються на зовнішні та внутрішні. До внутрішніх, відносяться посилання, які ведуть користувача на сторінку всередині вихідного сайту. Хоча зовнішні, перенаправляють користувачів на сторонні веб-ресурси. В результаті з’являється невтішний код відповіді сервера 404.
Код 404 – це типова відповідь сервісу на запит користувача з неіснуючою сторінкою. Перед відкриттям сторінки браузер дає запит сервер. Він своєю чергою перевіряє вихідний документ на функціональність та відкриває заголовок, що містить необхідну інформацію. За нормальної роботи сайту виходить код 200 ОК. Відмінність його в тому, що він невидимий для користувачів, а код помилки 404 видно і деяких приводить у ступор.
В ідеалі на сайті практично не повинно траплятися битих посилань. Тільки тоді трафік та кількість відвідувачів стабільно зростатимуть, як і репутація самого ресурсу.
Для кращого розуміння специфіки роботи сторінок 404 слід вивчити основні причини їхнього виникнення.
До них належать:
Щоб розуміти всі підводні камені кожної причини, рекомендується розглянути кожну окремо.
Фахівці знають, що між сторінками будь-якого сайту існує навігація. Це може бути або меню сайту, або карта сайту, або контентна перелінковка. Тому, якщо видалити хоча б одну з них, то всі сторінки, які вели на неї або були пов’язані з ними будуть показувати користувачам бите посилання і 404 відповідь сервера.
Тому, рекомендується регулярно моніторити свій сайт на наявність подібних битих посилань.
Також підводний камінь полягає в тому, що багато сторінок створюються під конкретну новину, акцію, знижку тощо. Після того, як час актуальності спливає, вони видаляються з сайту або інтернет-магазину.
Биті посилання зовнішнього типу можуть з’явитися у випадку закриття сайту або видалення сторінки, на яку вони ведуть. Після припинення продовження роботи домену посилання також автоматично перестають працювати. Важливо перед видаленням сторінки провести комплекс процедур з додавання редиректу 301 з тієї, яка видаляється, на найбільш сприятливу та існуючу.
У процесі створення нових сторінок, розділів та підрозділів вони магнітом автоматично підтягують до себе вже створені матеріали. Через перелінковку можуть виникнути неіснуючі посилання.
Варто пам’ятати, що люди можуть помилятися. Розробники сайту можуть помилитися, наприклад, в адресах, на які потім ставиться перелінковка. Важливо розуміти, що для виникнення такої помилки можна припуститися помилки лише в одному символі. За підсумком посилання все одно вестиме на неіснуючу сторінку навіть при коректній роботі інших параметрів.
Загальна перевірка наявності битих посилань є свого роду традицією. На частоту таких заходів впливають такі чинники, як вид ресурсу та об’єм трафіку. Існує чимало програм та сервісів для перевірки наявності битих посилань на сайті.
Якщо ви рідко оновлюєте майданчик, перевірку можна проводити досить часто. Якщо сайт формату новин, то биті посилання рекомендується перевіряти частіше – раз на тиждень-два. Тобто основним фактором частоти перевірок є швидкість додавання нового контенту на сторінки.
В інтернеті відомі кілька ресурсів, які можуть допомогти виявити подібні биті посилання за короткий час. Після перевірки, щоб не забути, всі знайдені помилки та посилання рекомендується виправити або видалити.
Існують спеціалізовані програми, що завантажуються на комп’ютер, для вирішення подібних завдань. Вони бувають як платні, так і безкоштовні. Єдиною проблемою у використанні може стати встановлення та можлива несумісність з операційною системою.
Користувачі цієї програми відзначають її зручність у наявності налаштувань різного формату, а також зрозумілий інтерфейс. Є можливість використання як платної, так і безкоштовної версії. Відмінності лише в обмеженні за одноразову роботу. Працює програма на всіх популярних операційних системах, включаючи Лінукс.
Netpeak Spider є аналогом попередньої, виконуючи по суті ті самі завдання. Також є можливість самостійного налаштування параметрів використання та зручність інтерфейсу для новачків. Розрахований інструмент переважно для роботи з Windows і Mac. Ця програма платна, зручність використання та сумісність з ОС можна оцінити протягом двотижневого пробного періоду.
Перевагою цієї програми є можливість її безкоштовного використання. Але вона не підійде для новачків, оскільки має специфічний інтерфейс. Також утиліта може уповільнювати роботу сервісу частими оновленнями та прихованими процесами. Користувачі відзначають часте зависання сканування надто великих форматів сайтів. Також програма розрахована виключно на власників системи Віндовс. Перевагою можна назвати її функціональність. Спочатку програма писалася лише для вузькопрофільних завдань, таких як пошук битих посилань. Сьогодні вона може вирішувати й низку інших проблем.
Якщо говорити про поради новачкам, то рекомендується спочатку освоїти базову Xenu’s Link Sleuth.
Крім програм, що передбачають встановлення, існує низка онлайн сервісів, що дозволяють в короткий термін проаналізувати сайти різного масштабу.
Основна перевага даного інструменту полягає у його безоплатному доступі для всіх користувачів інтернету. Також він надає широкий спектр даних для посилань з помилками та дає поради щодо їхнього усунення. Щоб отримати список помилок, необхідно перейти до звіту, далі сканування та помилки сканування.
Програма зручна у використанні та має в арсеналі велику кількість налаштувань. Вона допускає аналітику та оптимізацію навіть сайтів-мільйонників. З недоліків користувачі виділяють платний арсенал можливостей. І платити доведеться по 300 гривень за одноразовий аналіз, при повторному – необхідність сплати повторюється. Безкоштовної версії немає.
Крім збору аналізу сторінок сайту, даний сервіс підходить для проведення аналітики та аналізу конкурентів. Також можна скористатися послугою експрес аналізу та порівняти зміни після виправлення зазначених помилок. Платний доступ робить використання сервісу обґрунтованим лише у разі, якщо потрібний частий аудит великого ресурсу.
Крім програм та онлайн сервісів перевірити наявність битих посилань на сайті дозволяють спеціально створені плагіни для популярних CMS. Якщо двигун сайту працює на системі WordPress, то зручніше використовувати плагін Broken Link Checker. У браузері Chrome працює My Links.
Особливістю плагіна для WordPress Broken Link Checker є перевірка наявності битих посилань на сайті, а також можливість автоматичного запуску перевірки за заздалегідь встановленим графіком. Користувачі відзначають зручність використання та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс. Крім того, цей плагін суттєво скорочує час на видалення битих посилань грамотним методом. З його допомогою операція доступна у кілька кліків.
Цей аналог є плагіном для браузера Google Chrome. Основним його завданням є сканування та перевірка сайтів на наявність непрацюючих посилань, що шкодять пошуковому трафіку.
Плагін Check My Links в результаті видачі показує наявність дійсних посилань, а також неробочих і дає поради щодо усунення помилок. Але важливо пам’ятати, що сканування за допомогою тулбара обмежене і не дасть користувачеві відразу перевірити сайт. Можна знайти аналоги розширень для різних браузерів і вибрати найбільш слушний для себе.
Щоб прибрати неіснуючі посилання, можна скористатися двома основними методами:
Зайва кількість редиректів на сайті може негативно вплинути на його роботу. Все ж таки, якщо ресурс невеликий, ризикувати не варто. Витративши більше часу, можна отримати якісніший результат.
Проблема битих посилань – це не основний підводний камінь у роботі з власним сайтом. Однак їх ігнорувати небажано, оскільки такий підхід може призвести до збоїв у роботі сервісу та втрати трафіку.
А щоб зберегти лояльність аудиторії, можна розробити креативний дизайн сторінки 404 і своєчасно усувати проблему.
Головний редактор.
SEO кейси від НАС!